Nękanie w szkole może zmienić ekspresję genu.

Prześladowanie przez rówieśników w szkole może zmienić ekspresję genu regulującego nastrój, co zwiększa ryzyko wystąpienia problemów zdrowia psychicznego w przyszłości – informują naukowcy na łamach pisma „Psychological Medicine”.
„Wiele osób sądzi, że nasze geny nie mutują, jednak nasze badania sugerują, że środowisko, także społeczne, może mieć wpływ na ich funkcjonowanie. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku osób, które w dzieciństwie doznały wiktymizacji. Zmienia ona nie tylko reakcję na stres, ale także funkcjonowanie genów regulujących nastrój” – mówi kierująca badaniami Isabelle Ouellet-Morin z Uniwersytetu Montrealskiego. Wcześniejsze badania prowadzone przez Ouellet-Morin w Instytucie Psychiatrii w Londynie wykazały, że nękane dzieci mają niższy poziom kortyzolu (hormon stresu), ale równocześnie więcej problemów w relacjach społecznych i częściej zachowują się agresywnie. Obecna analiza dowodzi, że redukcja poziomu kortyzolu ma miejsce w wieku około 12 lat i jest poprzedzona zmianą struktury otaczającej gen SERT, regulujący poziom serotoniny – neuroprzekaźnika biorącego udział w regulacji nastroju. Zmiana ta następuje około dwóch lat przed zmniejszeniem wydzielania kortyzolu.

W badaniach uczestniczyło 28 par bliźniąt jednojajowych (średnia wieku wynosiła 10 lat), z których jedno było prześladowane w szkole. Zaobserwowane zmiany nie były więc dziedziczne, czy związane z sytuacją w rodzinie.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>