Nawet niemowlęta są w stanie wychwycić wyróżniający się obiekt.

Nawet trzymiesięczne niemowlęta potrafią zlokalizować wzrokiem obiekty, które wyróżniają się na tle otoczenia – zaobserwowali badacze z kanadyjskiego York University. Jak wyjaśnia prof. psychologii Scott Adler, który prowadził badanie, już takie maluchy są w stanie wychwycić czerwoną parasolkę w morzu szarych. „To wskazuje, że nawet bardzo małe dzieci potrafią selektywnie czerpać informacje z otoczenia, tak jak dorośli” – powiedział.

Poprzednio nie było wiadomo, jak wcześnie taka forma uwagi rozwija się u dzieci. W nowym badaniu 34 dzieci i 10 dorosłych stawiano przed określonym zadaniem, aby zmierzyć opóźnienie ruchu gałek ocznych.

Okazało się, że dzieci, tak jak dorośli, były w stanie wyłapać pojedynczą literę R wśród większej grupy liter P. Litera R uważana jest w tym przypadku za wyróżniającą się. Oznacza to, że dzieci mają umiejętność zauważenia jednego wybijającego się obiektu wśród wielu konkurujących i rozpraszających. Co więcej, ruchy gałek ocznych służące zlokalizowaniu unikatowego celu były bardzo podobne jak u dorosłych.

Badano też, co się dzieje, kiedy uczestnikom pokaże się cel bez „cech szczególnych” wśród obiektów, które takowe posiadają (np. litera P wśród grupy znaków Rs w różnych rozmiarach). W tym przypadku dzieci były mniej efektywne w znalezieniu obiektu.

„Jest to nazywane procesem dół-góra – informacje przechodzą z otoczenia do naszego systemu przetwarzania. Z kolei proces góra-dół ma miejsce, kiedy to nasze myśli i pomysły kontrolują to, czym się zajmujemy – mamy kontrolę nad tym, co będziemy przetwarzać” – powiedział Adler.

Pierwszy proces uważany jest za bardziej prymitywny, ale kluczowy, który pozwala np. zauważyć drapieżnika w grupie zebr. Zachodzi też wtedy, kiedy ludzie zauważają coś nietypowego w otoczeniu, jak nagłe otwarcie drzwi. W drugim procesie dużym usprawnieniem jest umiejętność zignorowania określonych bodźców w poszukiwaniu czegoś specyficznego, jak zagubione klucze.

Wyniki badań opisano w magazynie „Attention, Perception, and Psychophysics”. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>