Nawet jeden papieros szkodzi tętnicom! Czy ktoś z palaczy w to uwierzy?

Wystarczy zapalić jednego papierosa, by tętnice stały się aż o 25 proc. sztywniejsze – ostrzegają naukowcy, których badania zostały zaprezentowane podczas tegorocznego kongresu zorganizowanego przez Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne i Heart and Stroke Foundation. O wnioskach badaczy informuje serwis EurekAlert.
Dr Stella Daskalopoulou z Uniwersytetu McGill w Montrealu porównywała stan tętnic młodych palaczy (palących od pięciu do sześciu papierosów dziennie) i osób niepalących. Średnia wieku badanych wynosiła 21 lat.

Dzięki tonometrii aplanacyjnej i testom wysiłkowym badaczka mogła ocenić elastyczność tętnicy promieniowej, szyjnej i udowej w czasie ćwiczeń i odpoczynku. By określić punkt odniesienia badaczka przeprowadziła wstępny test wysiłkowy, przed którym uczestnikom nie wolno było palić przez 12 godzin. Przed kolejnym testem badani zapalili po jednym papierosie, a przed ostatnim żuli gumę nikotynową.

Po pierwszym teście okazało się, że w przypadku osób niepalących wysiłek spowodował zwiększenie elastyczności tętnic o 3,6 proc. U palaczy efekt był odwrotny: po ćwiczeniach ich tętnice były o 2,2 proc. sztywniejsze. Gdy palaczom przed wysiłkiem podano gumę nikotynową, ich tętnice były już o 12,6 proc. mniej elastyczne, a gdy przed testem zapalili jednego papierosa były one aż o 24,5 proc. sztywniejsze.

Co ciekawe, elastyczność tętnic osób palących i niepalących nie różniła się w czasie odpoczynku.

„Oznacza to, że w przypadku młodych i zdrowych ludzi nawet sporadyczne palenie może niszczyć tętnice i zmniejszać zdolność organizmu do radzenia sobie z wysiłkiem, takim jak długie wchodzenie po schodach czy biegnięcie na przystanek autobusowy. Wygląda na to, że mała odporność na wysiłek fizyczny pojawia się wcześniej, zanim jeszcze zmiany w tętnicach będą widoczne podczas odpoczynku” – wyjaśnia dr Daskalopoulou.

Z danych Heart and Stroke Foundation wynika, że w Kanadzie palenie papierosów jest przyczyną ponad 47 tys. przedwczesnych zgonów rocznie. „Ponad 90 proc. nastolatków palących 3-4 papierosy dziennie może w przyszłości wpaść w pułapkę poważnego nałogu i utknąć w niej na 35-40 lat” – zaznacza rzeczniczka fundacji dr Beth Abramson.

Jak przypomina dr Daskalopoulou, palenie zwiększa ryzyko miażdżycy tętnic, udaru niedokrwiennego mózgu, powstawania skrzeplin krwi, a także podwyższa ciśnienie tętnicze i zmniejsza poziom tlenu we krwi. „Im sztywniejsze tętnice, tym większe ryzyko chorób serca i udaru” – podkreśla badaczka.(PAP)

koc/ agt/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>