Naukowiec obala mit o istnieniu genu długowieczności.

Prof. Filipe Cabreiro wykazał, że istnienie genu długowieczności jest mitem. Z przeprowadzonego przez portugalskiego badacza studium wynika, że pewien wpływ na dłuższe życie może mieć gen odpowiedzialny za rozwój komórek nerwowych, lecz nie białka sirtuin.
W trakcie trwających przez trzy lata badań w laboratoriach brytyjskiego University College of London prof. Cabreiro przeprowadził szereg doświadczeń na białkach sirtuin, ogłoszonych pod koniec XX w. tzw. genem dłuższego życia.
?W rezultacie naszych prac okazało się, że za wydłużenie procesów życiowych nie są odpowiedzialne sirtuiny, występujące m.in. w drożdżach. Jeden jedyny gen długowieczności nie istnieje. Wpływać na wydłużenie życia może wiele czynników, w tym m.in. gen pozwalający na rozwój komórek nerwowych? – powiedział prof. Filipe Cabreiro.

Według uczonego, wytłumaczenie dłuższych przypadków życia aktywnością genów sirtuin jest ?niewłaściwe?, gdyż starzenie się należy ?do kompleksowych zjawisk?. ?Teoria na istnienie białka długowieczności była tak atrakcyjna, że z fikcji przekształciła się w ideę naukową? – stwierdził Portugalczyk.

Do obalenia tezy o istnieniu genu długowieczności posłużyła zespołowi prof. Cabreiro analiza wieku dwóch muszek owocowych. Pierwsza z nich, żywiąca się owocami transgenicznymi, żyła znacznie dłużej niż po skrzyżowaniu z dzikim owadem.

?W efekcie modyfikacji genetycznej poziom białek sirtuin podniósł się, lecz nie pozwolił na wydłużenie życia owada. Sirtuiny nie są bowiem genem długowieczności?, stwierdził portugalski naukowiec.

Sirtuiny to białka z rodziny Sir2, należące do rodziny enzymów. Ze względu na aktywność katalityczną przypisuje się im ingerencję w procesy metaboliczne oraz wzrost komórek.

Z Lizbony Marcin Zatyka

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>