Naukowcy zidentyfikowali gen szkliwa zębów.

Gen, który pobudza wytwarzanie szkliwa zębów może w przyszłości uwolnić nas od próchnicy – informuje „New Scientist”. Ludzie nie regenerują uszkodzonego szkliwa zębów, ponieważ wytwarzające je komórki, zwane ameloblastami, zaprzestają działania, gdy tylko szkliwo pokryje dojrzały ząb. Dlatego też niewłaściwa dieta czy niedostateczna dbałości o zęby pozwalają bakteriom na dokonywanie głęboko sięgających zniszczeń.
Zespół Jamesa O’Sullivana z University of Manchester przeanalizował genomy dziewięciu osób z rodziny, w której występowała wada genetyczna, zwana amelogensis imperfecta (AI) – u czterech wystąpiły jej objawy. Dotknięte AI osoby mają małe zęby o nieprawidłowo ukształtowanej powierzchni, z przebarwieniami. Zarówno zęby mleczne jak i stałe są podatne na uszkodzenia i przedwcześnie wypadają.

Dzięki porównaniu DNA osób z dotkniętej wadą rodziny oraz 952 niespokrewnionych z nimi osób udało się znaleźć odpowiedzialny za chorobę zmutowany gen FAM20A. Osoby z objawami AI miały jego dwie kopie, bezobjawowi nosiciele z tej samej rodziny – po jednej, zaś u osób niespokrewnionych mutacji nie znaleziono.

Podczas badań na myszach potwierdzono szczególnie wysoką aktywność genu FAM20A w rozwijających się zębach, a zwłaszcza ich aktywnych ameloblastach. Naukowcy przypuszczają, że wytwarzane pod wpływem genu białko mogłoby pobudzić ameloblasty do wznowienia aktywności, co pozwoliłoby na naturalną naprawę ubytków w szkliwie. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>