Naukowcy radzą: kiedy czujesz gniew, mów o tym!

Opisanie swoich uczuć, np. gniewu, może znacząco wpływać na reakcje fizjologiczne zachodzące w ciele osoby, która tych uczuć doświadcza – donoszą amerykańscy naukowcy na łamach pisma PLOS ONE. Dr Karim Kassam z Carnegie Mellon University i dr Wendy Mendes z Uniwersytetu Kalifornijskiego (USA) przeprowadzili badanie z udziałem 112 ochotników. Wszystkich poproszono o rozwiązanie skomplikowanego zadania matematycznego w obecności komisji oceniającej. Członków komisji poinstruowano zaś, aby oceniali uczestników badania negatywnie i krytykowali ich starania. Działanie takie, w zamierzeniu badaczy, miało wywołać u niektórych uczestników gniew, a u innych – wstyd.

Pod koniec zadania wszystkie osoby otrzymały kwestionariusze, jednak o różnej treści. Część badanych miała odpowiedzieć na pytania dotyczące przeżywanych emocji (np. Jak zły jesteś w obecnej chwili?), pozostali dostali zestawy neutralnych pytań, nie odnoszących się w żaden sposób do ich uczuć i stanu emocjonalnego.

Okazało się, że osoby odczuwające gniew, które wylosowały kwestionariusze dotyczące emocji, przeżywały inne reakcje fizjologiczne (określane przez zmiany rytmu serca) niż ci, którym zadawano pytania neutralne. U tych pierwszych odnotowano zdecydowanie mniejszy wzrost częstości akcji serca i mniejsze rozszerzenie naczyń krwionośnych w porównaniu do osób, które nie mogły wyrazić swoich emocji „na papierze”. W grupie uczestników odczuwających zawstydzenie (a nie gniew) podobnych zależności nie stwierdzono.

Główny autor badania Karim Kassam mówi: „Nasze badanie jasno pokazuje, że sam fakt raportowania swoich stanów emocjonalnych może zmienić reakcje fizjologiczne zachodzące w ciele. Użycie nawet najprostszych werbalnych środków – pisemnych lub ustnych – powoduje świadome rozpoznanie procesów psychologicznych. Dzięki temu w miejsce myśli charakterystycznych dla reakcji emocjonalnej pojawia się świadomość i retrospekcja, co z kolei wpływa na zmianę ścieżek nerwowych i fizjologicznych”.

Naukowiec podkreśla jednak, że efekt ten nie dotyczy wszystkich emocji. Na pewno podatny jest na niego gniew, podczas gdy wstyd – nie.

„Największe wrażenie zrobiło na nas to, że już bardzo subtelne wyrażenie emocji ma duży wpływ na przebieg reakcji fizjologicznych” – podsumowuje Kassam. „Można wręcz powiedzieć, że pytając innych o to, jak się czują, wpływamy na ich krążenie” – żartuje.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>