Naukowcy ostrzegają kolarzy przed erytropoetyną.

Erytropoetyna, która często jest stosowana jako środek dopingowy m.in. w kolarstwie zawodowym, zwiększa ryzyko problemów z przepływem krwi w mózgu – wynika z badań opublikowanych przez „FASEB Journal”.
EPO zaliczana jest do glikoproteinowych hormonów peptydowych stymulujących erytropoezę, tj. proces powstawania czerwonych krwinek. Jej przyjmowanie usprawnia transport tlenu, co zwiększa wydolność organizmu. Problemy z jej wykryciem w próbce moczu sprawiają, że jest ona często stosowana jako środek wspomagający przez sportowców uprawiających dyscypliny wymagające długotrwałego wysiłku.
Szwajcarscy naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu zwracają uwagę, że zarówno długotrwałe, jak i tymczasowe przyjmowanie erytropoetyny prowadzi do zwężenia światła naczyń tętniczych i utrudnia przepływ krwi do mózgu. Wyklucza to wcześniejsze przypuszczenia, że EPO może być potencjalnym środkiem leczniczym dla osób po udarze.

„Lekarze stosują EPO, by podwyższyć poziom czerwonych krwinek u chorych osób, które nie są w stanie wyprodukować ich wystarczająco dużo; jest to uczciwa medycyna. Gdy EPO zażywana jest przez zdrowych kolarzy czy biegaczy w celu osiągnięcia lepszych wyników, nazywa się to oszustwem. Teraz wiemy, że sportowcy, którzy potajemnie biorą erytropoetynę oszukują nie tylko czasomierz, ale także samych siebie” – mówi dr Gerald Weissmann, redaktor naczelny „FASEB Journal”.

„Przyszłe badania powinny skoncentrować się na stworzeniu środka leczniczego na bazie EPO, który nie wpływałby negatywnie na naczynia krwionośne w mózgu” – podkreśla dr Peter Rasmussen, jeden z autorów analizy.

Badacze porównali wpływ erytropoetyny przyjmowanej w bardzo wysokich dawkach przez trzy dni oraz w niskich dawkach systematycznie przez 13 dni w dwóch grupach zdrowych mężczyzn.

Reakcja naczyń krwionośnych w mózgu była analizowana w czasie odpoczynku oraz ćwiczeń na rowerku treningowym. Wykonywane były ponadto badania USG naczyń krwionośnych i pomiary ilości tlenu docierającego do mózgu.

W przypadku obu grup zaobserwowano podwyższenie ciśnienia tętniczego i utrudnienia w przepływie krwi, przy czym u mężczyzn stosujących EPO przez 13 dni nastąpił wzrost wskaźnika hematokrytowego (procentowa objętość czerwonych krwinek).

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>