Naukowcy: ograniczenie emisji gazów wymaga powszechnej mobilizacji.

Powołując się na symulacje komputerowe naukowcy alarmują, że zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku wymaga powszechnej mobilizacji, w przeciwnym razie radykalnie zmienią się zasady globalnego rozwoju – informuje pismo „Nature”. Powszechna mobilizacja ma doprowadzić do tego by wzrost temperatur nie przekroczył 2 stopni Celsjusza do 2100 roku. Naukowcy obawiają się, że nawet zmniejszenie emisji stworzy 50 procentowe szanse, że ten cel zostanie przekroczony. Zdaniem ekspertów ten scenariusz jest najbardziej prawdopodobny, rozpoznany w trakcie poszukiwań odpowiedzi na pytanie jaki wpływ będą miały ograniczenia emisji na środowisko w perspektywie długoterminowej.

„Sedno sprawy leży w tym, że odłożenie redukcji emisji na później będzie skutkowało w długim terminie m.in. zmianami temperatury” – powiedział współautor pracy na ten temat Brian O’Neill z Narodowego Centrum Badań Atmosferycznych w Boulder w Kolorado oraz Międzynarodowego Instytutu Zastosowań Systemów Analitycznych w Luksemburgu.

Zajmujący się modelowaniem i symulacjami Malte Meinshausen z Poczdamskiego Instytutu Badań Wpływu Zmian Klimatycznych nazywa to badanie „kolejnym kluczowym i podstawowym dla naukowego zrozumienia konsekwencji podjęcia działań zbyt późno i na zbyt małą skalę by uniknąć niebezpiecznych zmian klimatycznych” – powiedział.

Zajmujący się klimatycznymi symulacjami komputerowymi Michel den Elzen z holenderskiej wpływowej organizacji pozarządowej Environmental Assessment Agency w Bilthoven ostrzega, że nawet wyniki tych badań mogą być zbyt optymistyczne w kontekście intensywnego rozwoju nowoczesnych technologii, które mogą się rozprzestrzeniać po 2050 r.
Zespół połączył szczegółowe szacunki zapotrzebowania na energię z prostymi modelami klimatycznymi i przeprowadził analizę kosztów oraz różnorodności dróg emisji do połowy naszego stulecia, a potem badali co to może oznaczać dla klimatu w okresie od 2050 do 2100. Do analiz wykorzystano dwa podstawowe scenariusze emisji gazów opracowane przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu. Według jednego modelu zużycie energii rośnie stopniowo, a według drugiego – rośnie gwałtownie przy intensywnym wzroście gospodarczym. KRF

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>