Naukowcy o związku alkoholu z nowotworami.

Eksperci z World Cancer Research Fund (WCRF) ostrzegają, że picie alkoholu podwyższa ryzyko zachorowania na wiele nowotworów.
Według obliczeń naukowców, im mocniejszy jest alkohol, tym to ryzyko jest wyższe. Eksperci przeanalizowali raport z 2007 roku dotyczący związku pomiędzy piciem alkoholu, a zapadalnością na raka. Skupili się przy tym na raku jelita. Ze zgromadzonych w raporcie dokładnych danych dało się wyliczyć, jak ryzyko to wzrasta z każdymi 10 gramami regularnie spożywanego alkoholu.

Jak podaje portal BBC News, według tych obliczeń osoba, która będzie popijać duży kieliszek wina (250 ml) zawierającego 10-procentowy alkohol będzie miała o 7 proc. niższe ryzyko zachorowania niż ktoś, kto będzie się raczył podobną ilością wina 14-procentowego. Zdaniem WCRF, jest to, co prawda dosyć niewielki spadek, ale oznacza, iż statystycznie jedna na 100 osób mogłaby uniknąć zachorowania.

PAP/Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>