Naukowcy: nowoczesne technologie ułatwią życie pacjentom.

Czip wielkości karty kredytowej wykona analizę krwi, inny zbada pracę serca i oddech, a specjalna kamera zaalarmuje o upadku niepełnosprawnej osoby, która pozostaje sama w mieszkaniu – te nowoczesne technologie mają nam w przyszłości ułatwić życie.
Badanie krwi przez specjalny czip w kilkadziesiąt sekund pokaże, czy chory ma raka prostaty lub czy jest zarażony wirusem HIV. To urządzenie to wynalazek profesora Samuela Sia z Uniwersytetu Columbia w USA. Jego działanie jest proste: należy do środka wpuścić płyn diagnostyczny, a na pasek nałożyć kroplę krwi. Po 15 minutach wyświetla się wynik.
„Inteligentne ubranie” jest z kolei konstruowane na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Mały czip, który będzie można umieścić np. w kieszeni marynarki pozwoli na zbadanie pracy serca, temperatury ciała czy oddechu. W razie nieprawidłowości, wyśle sygnał na komórkę do opiekuna lub najbliższej osoby.

Bardzo przydatny może się także okazać prosty technicznie system nadzorujący osobę pozostawioną w domu lub mieszkającą samotnie, dokonujący detekcji pozycji, określonych wcześniej jako niebezpieczne.

Więcej: www.tvn24.pl

tvn24.pl/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>