Naukowcy: nie istnieje „bezpieczne opalanie się”!

Promieniowanie ultrafioletowe, pod wpływem którego skóra przyciemnia się, jest jednocześnie przyczyną zmian w jej DNA. A to prowadzić może do raka skóry. Dlatego uczeni podkreślają – każde opalanie się jest niezdrowe.

Uczeni opublikowali właśnie podsumowanie badań nad wpływem promieniowania UV (również tego z lamp w solariach) na skórę i jego związkiem z chorobami nowotworowymi.
W jednym z nowszych badań wykazano wreszcie szkodliwy wpływ korzystania z łóżek opalających – osoby, które przed 35 rokiem życia zaczęły się opalać w solarium miały o 75 proc. podniesione ryzyko zachorowania na czerniaka, szczególnie groźny nowotwór skóry, czytamy w serwisie BBC.

Tym razem specjaliści stawiają sprawę ostro: korzystanie z solariów powinno być dozwolone od 18 roku życia (podobnie jak inne legalne, lecz szkodliwe nawyki).

Nawołują też, by zakazać publikowania wszelkich informacji o domniemanych korzystnych efektach korzystania z solariów. SAG

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>