Naukowcy: miłośnicy sztuki szybciej regenerują się po udarze.

Miłośnicy sztuki, którzy przeszli udar, znacznie szybciej odzyskują sprawność i cieszą się lepszą jakością życia niż osoby, którym sztuka jest obojętna – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Tor Vergata w Rzymie. Ich wnioski opublikowano na stronie internetowej Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
W prowadzonych przez nich badaniach uczestniczyły 192 osoby po udarze (średnia wieku wynosiła 70 lat), z których ponad połowa interesowała się muzyką, malarstwem lub teatrem.

Osoby te nie tylko szybciej dochodziły do siebie pod względem fizycznym (lepsze wyniki badań i mniejsze problemy z chodzeniem), ale także miały więcej energii, były bardziej optymistyczne i spokojne, wykazywały mniejszy poziom lęku oraz były w mniejszym stopniu narażone na depresję niż pacjenci z grupy kontrolnej.

Dalsze obserwacje wykazały ponadto, że zainteresowanie sztuką było związane z rzadszym występowaniem problemów z pamięcią, a także lepszą zdolnością komunikowania się z otoczeniem.

Inne badania dowiodły, że słuchanie ulubionej muzyki bezpośrednio stymuluje odczuwanie przyjemności poprzez wydzielanie dopaminy w mózgu.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl
Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>