Naukowcy już wiedzą, jak określić powód płaczu niemowlęcia.

Dorośli zazwyczaj nie potrafią rozpoznać emocjonalnej przyczyny płaczu niemowlęcia, chociaż różne rodzaje płaczu charakteryzują się odmiennymi ruchami oczu i dynamiką – zawiadamia czasopismo „Spanish Journal of Psychology”.
Małe dzieci płaczą z czterech głównych powodów: głodu, bólu, złości i strachu. Niestety dorosłym ciężko jest domyślić się, jakie odczucie kryje się za łzami niemowlęcia, pomimo tego, że każdy rodzaj lamentu wiąże się z nieco odmiennym zachowaniem: ruchami oczu, nasileniem łkania i gestykulacji, stałą lub zmienną dynamiką. Jedyną szybciej odróżnianą emocją jest wyrażanie bólu, co umożliwia szybkie reagowanie w obliczu zagrożenia życia lub zdrowia.

„Chociaż obserwatorzy na ogół nie potrafią właściwie rozpoznać przyczyny płaczu, kiedy dziecko płacze z bólu, powoduje to silniejsze reakcje afektywne, niż gdy dziecko płacze z powodu złości lub strachu” – mówi Mariano Choliz, jeden z badaczy.

Hiszpańskim naukowcom z University of Valencia, University of Murcia i National University of Distance Education (UNED) udało się dokładnie scharakteryzować poszczególne typy płaczu na podstawie obserwacji dzieci w wieku od 3 do 18 miesięcy.

Wszystkie rodzaje płaczu oczywiście wiążą się ze specyficzną pracą mięśni twarzy: dużym napięciem w okolicach czoła, brwi i ust, otwieraniem buzi i uwypuklonymi policzkami. Jednak każda z emocji powoduje trochę inne zachowanie.

Większość dzieci czujących złość ma podczas płaczu wpółotwarte oczy, patrzy się w przestrzeń, bądź wyraźnie skupia wzrok na konkretnym punkcie oraz otwiera buzię całkowicie lub w połowie. Intensywność lamentu i gestykulacji stopniowo wzrasta wraz z upływem czasu.

Przestraszone dzieci mają otwarte oczy prawie cały czas, a ich spojrzenie można opisać jako przeszywające. Często odsuwają głowę w tył. Nasilenie płaczu szybko przybiera intensywną formę i utrzymuje się na jednolitym poziomie.

Ból powoduje zamknięcie oczu, a podczas pojedynczych krótkich momentów uniesienia powiek można zauważyć dalekie, nieobecne spojrzenie. Obserwuje się silne napięcie w okolicach oczu i marszczenie czoła. Płacz rozpoczyna się nagle i od samego początku jest maksymalnie intensywny.

„Płacz jest dla dziecka główną metodą komunikowania o wystąpieniu negatywnych emocji i w większości przypadków jedyną drogą do wyrażenia ich” – podsumowuje Choliz. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>