Naukowcy: gorączka u kobiet w ciąży niebezpieczna dla rozwoju dziecka.

Jeżeli w czasie ciąży kobieta miała gorączkę, ryzyko urodzenia dziecka z autyzmem lub opóźnieniem w rozwoju może wzrosnąć ponad dwukrotnie – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego (USA). Ich wnioski publikuje „Journal of Autism and Developmental Disorders”.
W badaniach po raz pierwszy analizowano wpływ gorączki (występującej m.in. podczas grypy) na prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń w rozwoju u potomstwa. Punktem wyjścia były dane dotyczące dzieci i ich matek biorących udział w programie CHARGE (Childhood Autism Risk from Genetics and the Environment). W badanej grupie znalazło się 538 dzieci z autyzmem, 168 dzieci z innym zaburzeniem rozwoju oraz 421 zdrowych dzieci, których matki wypełniły kwestionariusze dotyczące chorób przebytych w czasie ciąży i przyjmowanych leków.

Choć grypa sama w sobie nie była związana z ryzykiem zaburzeń, naukowcy zauważyli, że kobiety, które urodziły dzieci z zaburzeniami, częściej miały gorączkę podczas ciąży. Ryzyko było jednak zredukowane, jeżeli odpowiednio wcześnie zaczęły przyjmować leki przeciwgorączkowe.

Naukowcy podejrzewają, że główną przyczyną mogą być cytokiny prozapalne, biorące udział w odpowiedzi immunologicznej, które mogą przeniknąć przez łożysko i wpłynąć na poziom neuroprzekaźników i rozwój mózgu dziecka.

- Nasze badania świadczą o tym, że kontrolowanie gorączki w czasie ciąży może skutecznie modyfikować ryzyko urodzenia dziecka z autyzmem lub opóźnieniem w rozwoju. Radzimy, by ciężarne kobiety przyjmowały leki przeciwgorączkowe, gdy wystąpi u nich podwyższona temperatura i kierowały się do lekarza, jeżeli gorączka się utrzymuje – mówi główny autor badań, dr Ousseny Zerbo z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis.

PAP / Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>