Naukowcy: brak współlokatorów = większe ryzyko depresji?

Ryzyko depresji jest aż o 80 proc. wyższe wśród osób, które mieszkają same w porównaniu z tymi, które dzielą mieszkanie z rodziną lub innymi osobami – wynika z badań opublikowanych przez pismo „BMC Public Health”.
Naukowcy z Finlandii postanowili przez siedem lat obserwować grupę 3500 kobiet i mężczyzn (średnia wielu wynosiła około 44 lat). Pod uwagę brane były jednocześnie czynniki psychospołeczne, socjodemograficzne oraz zdrowotne.
Okazało się, że leki przeciwdepresyjne znacznie częściej przyjmowały osoby, które mieszkały same, przy czym nie zauważono różnic pomiędzy płciami.

W przypadku kobiet głównymi czynnikami sprzyjającymi rozwojowi choroby były złe warunki mieszkaniowe (związane z brakiem wykształcenia i niskim dochodem), a w przypadku mężczyzn – brak wsparcia społecznego zarówno w życiu prywatnym, jak i w pracy, z czym nierzadko powiązane było nadmierne spożywanie alkoholu.

Odsetek gospodarstw jednoosobowych w krajach zachodnich zwiększył się dwukrotnie w ciągu trzech ostatnich dekad. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii sama mieszka obecnie co trzecia osoba.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl, Rynek Zdrowia,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>