Naukowcom udało się wydrukować ucho.

Użycie drukarki 3D i specjalnych form wtryskowych pozwoliło amerykańskim badaczom na stworzenie sztucznego ucha, które wygląda i funkcjonuje jak prawdziwy narząd – zawiadamia czasopismo naukowe „PLOS One”. Bioinżynierowie i fizycy z Cornell University i Weill Cornell Medical College (USA) zaprojektowali trójwymiarowy obraz ludzkiego ucha, a następnie wydrukowali go za pomocą drukarki 3D i w ten sposób uzyskali gotową formę, która została wypełniona galaretowatym, gęstym żelem na bazie kolagenu, zastępowanym z upływem czasu przez rosnącą chrząstkę. Tym samym udało im się stworzyć ucho, które ciężko odróżnić od naturalnego aparatu słuchowego człowieka.
Osiągnięcie naukowców daje nadzieję osobom cierpiącym z powodu mikrocji – wrodzonej wady ucha, objawiającej się niewykształceniem lub brakiem niektórych struktur ucha.

„Wykorzystanie bioinżynieryjnego ucha mogłoby pomóc również ludziom, którzy stracili część lub całe zewnętrzne ucho w wypadku albo w wyniku raka” – dodaje dr Jason Spector, jeden z badaczy.

Naukowcy zwracają też uwagę na szybkość procesu wytworzenia sztucznego ucha.

„Zaprojektowanie formy zajmuje pół dnia, wydrukowanie około jednego dnia, wprowadzenie żelu pół godziny, a po kolejnych 15 minutach można już usunąć ucho z formy. Potem je jeszcze wykańczamy i wkładamy na kilka dni do odżywczej kultury bakterii przez dokonaniem implantacji” – relacjonuje Lawrence Bonassar, prof. inżynierii biomedycznej.

Spector i Bonassar zajmują się badaniami nad ludzkimi częściami zastępczymi już od 2007 roku. Koncentrują się głównie na strukturach zbudowanych z chrząstki (tchawica, nos), gdyż chrząstka nie potrzebuje do przetrwania wytworzenia sieci naczyń krwionośnych.

Badacze zakładają, że jeżeli sztucznie skonstruowane ucho przejdzie pomyślnie wszystkie testy bezpieczeństwa i efektywności, już za trzy lata będzie można dokonać pierwszej implantacji. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>