NASA ma nowy sposób na wykrywanie osteoporozy.

Naukowcy z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA znaleźli nowy sposób na wykrywanie osteoporozy w jej najwcześniejszych stadiach – informuje pismo „PNAS”. Obecnie zanik kostny może przebiegać niezauważony przez wiele lat i być rozpoznawany dopiero wówczas, gdy dojdzie już do złamania. Nowy test został opracowany przez zespół prof. Ariela Anbara z Arizona State University z myślą o astronautach przebywających w stanie nieważkości. Wykrywa w moczu ślady pochodzącego z kości wapnia i pozwala przeanalizować, jakie izotopy wapnia są wydalane. Na tej podstawie można określić, czy przeważa proces zaniku kości.

Aby wypróbować metodę, naukowcy przeprowadzili badania tuzina zdrowych ochotników, którzy spędzili w łóżku 30 dni. Przedłużające się przebywanie w pozycji leżącej przyczynia się do zaniku kostnego.

Już po tygodniu leżenia analiza moczu nową metodą wykryła objawy zaniku kostnego. Dotychczas stosowane techniki, jak absorpcjometria podwójnej energii (DXA) nie są w stanie ujawnić tak wczesnych zmian. Ponadto nowa technika bezpośrednio mierzy zanik kostny, a nie – jak inne eksperymentalne metody – pośrednie parametry dotyczące np. poziomu białek we krwi.

W dalszej kolejności zostaną przebadane osoby z chorobami kości, co powinno otworzyć drogę do zastosowań klinicznych. Oprócz osteoporozy można by wykrywać na przykład przerzuty nowotworów do kości.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>