Narodowy Test Słuchu – słuch Polaków jest coraz gorszy.

Mieszkańcy Pułtuska, Stoczka Łukowskiego i Piotrkowa Trybunalskiego wypadli najgorzej w Narodowym Teście Słuchu 2012, jaki przeprowadzono w ponad 70 miastach Polski. Według organizatorów testu, w którym wzięło udział ponad 13 tys. osób, słuch Polaków się pogarsza. U 40 proc. przebadanych stwierdzono wadę słuchu. „Przeraził nas fakt, że prawie 45 procent osób w wieku od 20 do 39 lat źle słyszy. Wśród osób starszych, do 59 lat, ubytek słuchu ma prawie 69 proc. badanych” – powiedziała w środę na konferencji prasowej współorganizatorka akcji Beata Nawrocka. Dziewięciu na 10 badanych w wieku powyżej 60 lat miało niedosłuch co najmniej w stopniu lekkim. Ponad połowa osób, które zgłosiły się na test to kobiety. U nich też odsetek niedosłuchów był większy niż u mężczyzn. Większość osób z niedosłuchem ma lekkie ubytki słuchu, 0,5 proc. cierpi na niedosłuch głęboki a u 0,1 proc. stwierdzono tzw. resztki słuchowe.

„U 20 proc. osób stwierdziliśmy niedosłuch średni, on już jest kłopotliwy w komunikacji. Osoby te nie mogą swobodnie komunikować się w hałasie, np. na ulicy” – powiedziała Nawrocka.

Wśród miast, w których wśród badanych największy odsetek osób stanowiły osoby z niedosłuchem znalazły się: Pułtusk, Stoczek Łukowski, Piotrków Trybunalski a także Radom, Skierniewice i Gniezno.

Jak podkreślają organizatorzy przedsięwzięcia, Polacy tracą słuch, gdy są narażeni na długotrwały hałas, słuchają zbyt głośnej muzyki lub używają słuchawek, oraz gdy pracują w hałasie. Z przedstawionych na konferencji danych wynika, że 17 proc. chorób zawodowych w Polsce to przypadki trwałego ubytku słuchu.

Według organizatorów testu, wyniki badań wskazują, że słuch Polaków pogarsza się z roku na rok. Ubiegłoroczny Narodowy Test Słuchu wykazał niedosłuch w stopniu co najmniej lekkim u ponad 30 proc. przebadanych osób.

W ramach Narodowego Testu Słuchu protetycy słuchu odwiedzili tzw. słuchobusem ponad 70 miast Polski. Test rozpoczął się 6 czerwca w Łodzi, zakończył 30 września we Włocławku.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>