Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za leczenie w obrębie Unii, ale tyle – ile w kraju.

Specjalna dyrektywa dotycząca praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej zostanie uchwalona przez Parlament Europejski (PE) jeszcze w tym tygodniu. Wprowadzenie tej dyrektywy pozwoli na korzystanie z najlepszej usługi dostępnej na rynku europejskim ? pisze portal gazeta.pl. Ale ? dodajmy ? w przypadku obywateli polskich, jak można sądzić, nie bez odpłatności. Według europosłanki Elżbiety Łukacijewskiej, która pracuje w komisji ochrony środowiska naturalnego, zdrowia publicznego i bezpieczeństwa żywności w PE, będzie można wybrać się za granicę na operację, za którą zapłaci polski NFZ.

Pacjent z Polski, który będzie operowany np. w Wielkiej Brytanii, otrzyma zwrot kosztów operacji od NFZ do wysokości wyceny analogicznego zabiegu, który byłby przeprowadzony w naszym kraju.

Po wejściu w życie dekretu, w krajach członkowskich będą powstawały punkty konsultacyjne zajmujące się informowaniem i obsługą pacjentów.

Więcej: www.gazeta.pl, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>