Narodowy Fundusz Zdrowia o bezpiecznych wakacjach w kraju i za granicą.

Na swojej stronie internetowej Fundusz informuje o tym, jak zadbać o bezpieczeństwo zdrowotne podczas wakacji w kraju i za granicą. Zaleca, by koniecznie zabrać ze sobą dowód ubezpieczenia zdrowotnego lub kartę EKUZ.
Jak podaje NFZ, wybierając się na urlop w kraju lub za granicą należy koniecznie zabrać ze sobą dowód ubezpieczenia zdrowotnego lub Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).
O tym jakie świadczenia wchodzą w zakres tych świadczeń decyduje lekarz biorąc pod uwagę przewidywaną długość pobytu pacjenta w danym państwie, jego stan zdrowia oraz charakter świadczeń. EKUZ uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w placówkach, które działają w ramach powszechnych systemów ochrony zdrowia.

Należy jednak pamiętać o tym, że w większości państw członkowskich UE/EFTA obowiązuje też system współpłacenia przez pacjenta, a więc pokrywania części kosztów leczenia z własnych środków finansowych.

W serwisie Funduszu opublikowano również informację o tym jak zachować się w kraju w przypadku nagłego zachorowania, kiedy i jak wezwać pomoc, jakie informacje podać po zgłoszeniu dyspozytora.

Pacjenci powinni również pamiętać o potwierdzeniu prawa do świadczeń. Jeżeli pacjent przebywający w szpitalu nie posiada aktualnego zaświadczenia potwierdzającego prawo do świadczeń, może taki dokument przedstawić w innym czasie:

- nie później niż w terminie 30 dni od dnia przyjęcia;
- lub w terminie 7 dni od dnia zakończenia udzielania świadczenia.

Więcej: www.nfz.gov.pl , Rynek Zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>