Narodowy Fundusz Zdrowia: jest program leczenia dzieci ze śpiączką

Kompleksowe postępowania z dziećmi będącymi w stanie śpiączki, tak by doszło do ich wybudzenia – to główne założenie nowego programu zdrowotnego. Prezes NFZ Agnieszka Pachciarz podpisała zarządzenie w tej sprawie. W zarządzeniu zostały m.in. określone zasady kwalifikacji do programu, czas leczenia, monitorowanie efektów leczenia, warunki wymagane od świadczeniodawców, organizację udzielania świadczeń oraz wykaz sprzętu medycznego i pomocniczego. Program obejmuje poradę lekarską, zabiegi pielęgniarskie, świadczenia psychologiczne, logopedyczne i fizjoterapeutyczne.

NFZ zapowiada, że po rocznym okresie funkcjonowania programu „Leczenie dzieci ze śpiączką” zostanie dokonana jego ocena, w szczególności dotycząca najistotniejszego elementu, jakim jest efekt końcowy, czyli wybudzenie dziecka.

Z danych fundacji „Akogo?”, która doprowadziła do powstania kliniki „Budzik”, wynika, że w śpiączkę zapada nawet do 100 tys. polskich dzieci rocznie. Przyczyny to najczęściej wypadki komunikacyjne lub losowe. Najczęściej śpiączki trwają od kilku minut do kilkunastu dni. Kilkaset dzieci trwa w śpiączce nawet wiele lat. Niekiedy udaje się je wybudzić.

Lekarze podkreślają, że w próbach przebudzenia ze śpiączki najważniejsze są pierwsze dni i miesiące – szczególnie wtedy potrzebna jest intensywna rehabilitacja, polegająca m.in. na pobudzaniu bodźców dźwiękowych, dotyku. Liczy się podtrzymywanie czynności fizjologicznych, stosuje się też masaże, gimnastykę i pionizację.

Fachowcy oceniają, że najwięcej szans na wybudzenie zachowuje się do 18 miesięcy po wypadku i tak zaplanowano maksymalny termin pobytu w klinice „Budzik”. W praktyce zwykłych szpitalnych oddziałów dziecko przebywa na nich zaledwie kilka miesięcy, a później wraca do domu lub umieszcza się je w innych ośrodkach, ale już bez możliwości intensywnej rehabilitacji. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>