Napoje energetyzujące szkodzą sercu.

Spożywanie napojów energetyzujących może prowadzić do arytmii serca i podwyższonego ciśnienia skurczowego – alarmują naukowcy z USA.
Na tegorocznym spotkaniu American Heart Association’s Epidemiology and Prevention/Nutrition, Physical Activity and Metabolism, które odbyło się w dniach 19-22 marca w Nowym Orleanie (USA), przedstawiono wyniki analizy kilku badań, dotyczących konsumpcji napojów energetyzujących. Wskazują one na to, że produkty te mogą wydłużać odstęp QT (miara używana w elektrokardiografii) i prowadzić do podwyższonego ciśnienia skurczowego.

Naukowcy ostrzegają, że wydłużony odstęp QT bywa niebezpieczny dla organizmu, może skutkować nieregularnym biciem serca (migotaniem komór, wielokształtnym częstoskurczem komorowym), a nawet zakończyć się śmiercią.

„Lekarze zazwyczaj zaczynają się martwić, jeśli u pacjentów pojawia się odstęp QT o 30 milisekund dłuższy niż powinien” – zaznacza Sachin A. Shah z University of the Pacific w Stockton (USA).

W jednym z badań zaobserwowano, że osoby badane, które spożywały od jednej do trzech puszek napojów energetyzujących miały o 10 milisekund dłuższy odstęp QT.

Jednak niektórzy ludzie są bardziej wrażliwi na działanie energetyków.

„Osoby z kłopotami zdrowotnymi i osoby starsze mogą doświadczać nasilonego wpływu napojów energetyzujących na funkcjonowanie serca” – dodaje Shah. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>