Napoje alkoholowe zawierające kofeinę mogą wkrótce zniknąć z amerykańskich półek.

Amerykańscy ustawodawcy zamierzają wprowadzić przepisy regulujące sprzedaż napojów alkoholowych zawierających kofeinę. Popularne wśród młodzieży i studentów drinki okazały się bowiem niebezpieczne dla zdrowia – informuje Reuters. Wyciąganiem konsekwencji wobec producentów mają, według nowojorskiego senatora Charlesa Schumera, zająć się Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) i Federalna Komisja Handlu (FTC). Jak podkreśla Schumer, ich działania będą ostrzegały producentów i informowały ich o niebezpieczeństwie związanym z dodawaniem kofeiny do napojów alkoholowych. W efekcie mają doprowadzić do skutecznego pozbycia się tego typu produktów z rynku.

Senator nie ujawnił, kiedy owe działania mają się rozpocząć, a przedstawiciele FDA i FTC potwierdzili jedynie, że analizują dane z badań nad napojami, jednak odmówili na razie dalszego komentarza.

Od pewnego czasu część amerykańskich kongresmenów i grup konsumenckich silnie lobbuje na rzecz wprowadzenia przepisów regulujących sprzedaż napojów zawierających alkohol i kofeinę. Są to tanie drinki o smaku owocowym, takie jak Four Loko czy Joose, które cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza wśród studentów.

Grupy konsumenckie zwracają uwagę, że na terenie USA odnotowuje się coraz częstsze przypadki utraty przytomności oraz hospitalizacji w wyniku spożycia tego typu napojów. Jak twierdzą, jedna puszka może zawiera ilość kofeiny porównywalną z trzema kubkami kawy, a pod względem zawartości alkoholu bywa ekwiwalentem trzech piw.

W obliczu nacisków przedstawiciele spółki Phusion Projects, produkującej Four Loko, poinformowali, że zamierzają zmienić skład napojów, usuwając z nich kofeinę, guaranę i taurynę. KOC

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>