Największy polski karp ma na imię Rysiu- ważył 30 kg i miał 109 cm długości!

Rekordowy karp złowiony w Polsce miał 109 cm długości i ponad 30 kilogramów wagi. ?Idą święta, karp na Wigilii musi być, ale ja swoją rybkę wypuściłem? ? mówi PAP Life Grzegorz Gajda, wędkarz-rekordzista Polski. ?To był karp – król. Jego miejsce jest w wodzie, a nie na patelni ? wspomina swój wyczyn wędkarz. Od kilku lat mieszka i pracuje koło Dortmundu w Niemczech. Sprytniejszy od ryby okazał się w lutym 2007 roku. Z kolegami pojechał na karpie. Nad Zbiornikiem Rybnickim rozbili namiot, zarzucili wędki i czekali.?Wziął w środku nocy po niespełna 6 godzinach łowienia. Była to jedyna ryba wyciągnięta z tego miejsca” ? wspomina Grzegorz Gajda. ?Tamtej radości nie da się opisać. Gdy na wadze zobaczyliśmy trójkę z przodu, to nie mogliśmy uwierzyć własnym oczom ? dodaje. Jego karp ważył dokładnie 30.20 kg.

Karp od razu dostał swoje imię. Koledzy wędkarza-rekordzisty są fanami ?Misia? Stanisłwa Barei i nazwali karpia? Rysiem. ?Chodziło o to, żeby nadać rybce trochę ludzkich cech, bo jak wiadomo z „Misia”, wszystkie Ryśki to fajne chłopaki ? wspomina Grzegorz Marczyński, który pomagał wyciągać Rysia z wody.

Karp to przeciwnik poważny i wymagający. Można pokonać go jedynie sprytem i starannie dobranym sprzętem. Nie jest łatwy do złowienia, ale to tylko woda na młyn wędkarzy, którzy cenią go za siłę, waleczność i inteligencję. ?Karp to ryba bardzo silna, mądra i ostrożna. Łowi się ją na kulki proteinowe, które dowiązuje się do haczyka. Chodzi o to, żeby ryba nie nabrała podejrzeń i z apetytem połknęła przynętę ? mówi PAP Life Andrzej Zawisza, redaktor naczelny ?Wiadomości Wędkarskich?, jednego z najstarszych pism wędkarskich na świecie. Ten znawca ryb jest przekonany, że o ile ten karp rekordzista nadal żyje, to dziś waży aż ok. 33 kilogramów.

Nie bez znaczenia jest miejsce, gdzie karp – rekordzista został złowiony. Zbiornik Rybnicki ma ok. 500 ha powierzchni. To jedno z najbardziej znanych polskich łowisk potężnych ryb. Akwen leży na obrzeżach Rybnika i spełnia rolę zbiornika, do którego Elektrownia Rybnik wypuszcza ciepłą wodę. Ona tu w ogóle nie zamarza, a dzięki temu ryby mają komfortowe warunki rozwoju.

Grzegorz Gajda ryby łowi cały czas, ale swego rekordu nie pobił do dziś. Ani on sam, ani żaden inny Polak. Rekord naszego kraju nie prezentuje się jednak imponująco w zestawieniu z rekordem świata. 18 czerwca 2010 roku Ambrose Smith złowił w jeziorze Graviers największego karpia na świecie. Ryba ważyła aż 44,90 kg.

Karp to stary przyjaciel człowieka. Jest jedną z najważniejszych ryb hodowlanych. To gatunek obcy dla naszej fauny, trafił do Polski na początku XIII wieku. Najwcześniej została udomowiana w Chinach już w V w p.n.e.. Pierwsze wzmianki o karpiu w Europie znajdujemy je u Arystotelesa, o karpiu pisze też Pliniusz Starszy w swojej Historii Naturalnej ((23-74 p.n.e.).

Tomasz Barański(PAP Life)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>