Najważniejsza jest trafna diagnoza !

Takie listy od zadowolonych Pacjentów, chciałoby się otrzymywać codziennie ! Teraz zacytuję list jaki zastałem w dniu dzisiejszym w komputerze, w poczcie odbiorczej :”Byłam u pana z lekami na wrzody, trafna diagnostyka pana, oparta na rozmowie i badaniu,  doprowadziła mnie skutecznie do wykrycia choroby grubego jelita i spraw kobiecych! Nie miałam wrzodów na które brałam duża ilośc leków bez potrzeby. Na razie dziękuję !” Na podstawie ponad 30-letniej praktyki mam własny system przeprowadzania wywiadu z Pacjentem….

moja rozmowa dotyczy trzech problemów: obecnych skarg z ktorymi się Pacjent zgłasza do mnie, druga część to wypytywanie się o przeszłość zdrowotną, później badanie lekarskie a na zakończenie staram się wytyczyć drogę ku zdrowiu w oparciu o badania dodatkowe oraz konsultacje specjalistyczne! Nie „spieszę” sie z zapisywaniem leków szczególnie „chemicznych”, oczywiście jeżeli sytuacja zdrowotna Pacjenta ppzwala mi na taką „zwłokę”. Żeby zapisać leki, trzeba najpierw wiedzieć na jakie schorzenie cierpi Pacjent ! Jeżeli dolegliwości są przewlekłe, to potrzeba pryznajmniej 10 wspólnych  spotkań z nowym Pacjentem, by wszystko szczegółowo omówić! W sprawach pilnych  muszę swoje poczynania zdynamizować i czasowo skrócić do minimum lub podejmować natychmiastową decyzję ze skierowaniem Pacjenta do Szpitala w trybie natychmiastowym włącznie ! Ile razy musiałem przekonywać zwłaszcza pacjentki o konieczności dokonania jak najszybciej badania ginekologicznego, gdy zgłasza Ona dolegliwości dotyczące jamy brzusznej czy kręgosłupa lędzwiowego. Ile Pacjentek niezadowlonych  opuszczało Gabinet, gdy je przekonywałem o konieczności wizyty w Por „K” ! Ale za jakiś czas te same Pacjentki, podobnie jak Autorka wspomnianego wyżej listu, dziękowały mi, że je „zmusiłem” do wizyty u ”nie lubianego” przez większość Pacjentek ginekologa ! Nie wiem dlaczego tak się dzieje ? Wiem tylko tyle, że jak najwcześniejsze wykrycie u kobiety nawet zmian nowotworowych ratuje Im życie ! Później gdy się tak stanie, to kobieta przeżywa dramat i cierpienie ! A więc profilaktyka ginekologiczna w wypadku kobiet jest najważniejsza ! Stąd rygorystycznie postępowanie do Moich Pacjentek ! Pacjentki, które mnie wybrały za rodzinnego lekarza, teraz uczą swoje córki, że nie trzeba się „bać” pójśc do ginekologa ! Wymagam również przed przystąpieniem do leczenia, wyleczenia uzębienia, gdyż  stan zapalny pod korzeniem nawet jednego zęba, osłabia odporność organizmu i utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy ! Staram się również wpoić Moim Pacjentom zasadę systematycznej troski o własne zdrowie ! Nie ma przecież chorób, które by się rozpoczynały w poniedziałki lub piątki ? O zdrowie trzeba zabiegać przez cały rok i cały czas trzeba się uczyć jak to robić ! Aby tak wszystko nie wyglądało ”różowo”, jako lekarz bardzo często przeżywam niepowodzenia ! Nie ma przecież lekarza, którego diagnozy byłyby w 100 % trafne ! I nie ma rownież lekarza, ktory by wszystkich Pacjentów zadowolił ! Wiem o tym też, że o jednym moim „potknięciu” będzie wiedzieć „100 osób” a o moim sukcesie dowie sie tylko ” 10 osób”! Tak jak w życiu, trzeba się „szybko podnosić z upadków”. Mnie „korona” z głowy może spaść, ale oby sie nic złego nie stało Mojemu Pacjentowi ! Ale jeden taki list, daje mi dużo  sił do pracy i dalszą motywację na wiele miesięcy ! Któż z nas nie chciałby być chwalony… przynajmniej od czasu do czasu .          


Tarnów, dnia 19.02.04 r.                Jacek Roik .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>