Najspokojniejsze miejsce na Ziemi.

Naukowcy zdołali znaleźć najspokojniejsze miejsce na naszej planecie, jednakże aby się do niego dostać, trzeba pokonać ponad 3200 kilometrów po śniegu i lodzie przy temperaturach sięgających minus 70 stopni C. W rejonie Ridge A – jak poinformował brytyjski dziennik „Daily Telegraph” – jest najmniejsza prędkość wiatru, najczystsze niebo i najniższy poziom szumu na Ziemi. Dotychczas nie dotarł tam żaden człowiek.

To położone na wysokogórskim płaskowyżu (4053 metry npm) o szerokości prawie tysiąca kilometrów miejsce na wschodzie Antarktydy odkryła grupa astronomów z Australii i USA na podstawie danych z satelitów, stacji naziemnych oraz modulowania klimatycznego. Poszukują oni idealnego miejsca dla ustawienia teleskopu. Według ich obliczeń, obraz uzyskany w Ridge A, będzie trzy razy dokładniejszy, niż w jakichkolwiek innych miejscach wykorzystywanych obecnie przez astronomów na naszej planecie. Pod względem jakości obrazy te będą porównywalne z uzyskiwanymi przez kosmiczny teleskop Hubble.

PAP, www.info.wiara.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>