Najpierw myślimy o najbliższych.

Pierwszym odruchem człowieka jest działanie na rzecz ukochanych osób, a nie kierowanie się własnym dobrem – zawiadamia czasopismo „Psychological Science”.
Ludzie o obniżonej samokontroli, czyli podatni na wpływ impulsów, wolą poświęcić swój czas i energię partnerowi lub najlepszemu przyjacielowi niż ulec egoistycznym pobudkom i zapewnić najlepsze warunki sobie.

„Od dziesięcioleci psychologowie twierdzą, że to egoizm stanowi pierwszy impuls, a zachowanie prospołeczne wymaga posiadania samokontroli. Nie wierzyliśmy, że jest to prawdą w każdym kontekście sytuacyjnym, a szczególnie nie w stosunku do najbliższych” – przyznaje Franscesca Righetti z Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie (Holandia).

Naukowcy zaprosili do udziału w badaniu pary pozostające w związkach. Przed uczestnikami postawili trudne zadanie, które polegało na konieczności zadawania wstydliwych pytań dwunastu obcym osobom (ostatecznie badani nie musieli tego robić, ale nie wiedzieli o tym na początku badania). Badacze obserwowali, jaką strategię uzgodnią między sobą partnerzy.

Okazało się, że osoby o wysokim poziomie samokontroli dążyły do rozdzielenia ankietowanych po równo dla siebie i towarzysza. Z kolei badani z niską samokontrolą optowali za przejęciem większości obowiązków w celu odciążenia ukochanej osoby, nawet kosztem własnego komfortu.

Dodatkowe badania wykazały, że chociaż osoby o obniżonej samokontroli chętnie poświęcają się dla życiowych partnerów, ciężko przychodzi im wybaczanie potknięć ukochanym osobom.

Według badaczy, wynika to z faktu, że samokontrola jest potrzebna do odwrócenia uwagi od złych rzeczy i spojrzenia na związek jako całość, z jego wadami i zaletami.

Naukowcy przekonują, że samokontrola pomaga zachować równowagę w związku i odpowiednio balansować między potrzebami partnera a własnymi. Tymczasem zachowanie impulsywne, choć na pierwszy rzut oka korzystne i bezinteresowne, może nie sprawdzić się na dłuższą metę.

(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>