Najnowsza technologia w walce z chuligaństwem na stadionach piłkarskich.

W Argentynie zostaną zastosowane karty identyfikacyjne najnowszej generacji, zamiast papierowych biletów, do zwalczania notorycznego chuligaństwa na piłkarskich stadionach. Plan, autoryzowany przez Argentyńską Federację Piłkarską (AFA), zakłada wprowadzenie do użytku biometrycznych skanerów, elektronicznych kart z nazwiskiem, adresem, fotografią i odciskami palców.
„Każdy, kto będzie chciał wejść na stadion piłkarski musi być zarejestrowany w bazie danych i posiadać kartę magnetyczną, zawierającą nazwisko, fotografię, numer dokumentu tożsamości i odciski palców” – głosi oświadczenie AFA.

Sprzęt najnowszej technologii to rzadkość na argentyńskich stadionach, z których wiele jest w opłakanym stanie, stąd wątpliwości, czy uda się plan unowocześnienia kontroli kibiców.

Szacuje się, że około czterech milionów ludzi będzie ubiegać się o karty identyfikacyjne. AFA podała, że to kluby będą odpowiedzialne za proces wydawania kart. W przyszłości wchodzący na mecz będzie musiał przyłożyć swą kartę do urządzenia z bankiem danych akredytacyjnych. Bilety nie będą sprzedawane.

Po przybyciu na stadion karta będzie sprawdzana przez funkcjonariuszy ochrony, a odciski palców kibica skanowane, by upewnić się, czy należą one do właściciela karty. Po przesunięciu karty w odpowiednim urządzeniu wiadomo będzie, czy kibic zapłacił za wstęp. Próby nowego systemu zaczną się w maju w pierwszoligowym klubie Atletico Lanus i jeśli się powiodą, zostaną wprowadzone w całej pierwszej lidze na początku przyszłego roku. PC

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>