Najłatwiej amputować.

W polskich szpitalach co kilkadziesiąt minut wykonuje się zabieg amputacji nogi. Bijemy pod tym względem europejskie rekordy, bo system zachęca do nadużywania takich operacji – pisze „Rzeczpospolita”. W 2013 roku NFZ zapłacił za ponad 13 tys. amputacji. Zdaniem ekspertów przynajmniej drugie tyle sfinansowali sami pacjenci – wylicza „Rzeczpospolita”. Polska bije europejskie rekordy pod względem liczby amputacji tego typu. Osiem zabiegów przypada na 100 tys. mieszkańców. To aż 4 razy więcej niż w Danii, a 8 razy więcej niż w Hiszpanii. Nogi amputuje się głównie cukrzykom ze stopą cukrzycową i chorym z niedokrwieniem obwodowym kończyn wywołanym miażdżycą.

– Stopa cukrzycowa jest wynikiem wieloletnich zaniedbań, podobnie jak zwężenie tętnic przez blaszki miażdżycowe. Niestety, w wielu mniejszych szpitalach, gdzie chirurg naczyniowy jest niedostępny albo nie ma wystarczających umiejętności, takie kończyny się amputuje – wyjaśnia dr Robert Proczka, chirurg naczyniowy z podwarszawskiego Centrum Kardiologii Józefów.

Amputacja „to czysty zysk” dla szpitala – pisze „Rzeczpospolita”. Średni koszt zabiegu to ok. 6 tys. zł i może go wykonać nawet początkujący lekarz. Do tego dochodzi długa hospitalizacja i rehabilitacja.

W ciągu roku od amputacji co piąty pacjent umiera, zaś tym, co przeżyją, renty płaci ZUS, a to nie obciąża to budżetu NFZ – podkreśla „Rzeczpospolita”.

Diabetologia.mp.pl
jg /PAP, Rzeczpospolita

Jedna myśl nt. „Najłatwiej amputować.

  1. proszę o podanie adresu i telefonu do Centrum Kardiologii Józefów i do Pana dr Proczka ,będę wysyłał pacjentów kwalifikowanych do amputcji aby ratował zdrowie i nogi tym chorym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>