Nagłym zgonom sercowym w sporcie można zapobiec.

Nagłym zgonom sercowym w sporcie można zapobiec poddając młodych sportowców regularnym badaniom EKG. Taki monitoring jest nie tylko skuteczny, ale i opłacalny – przekonywali specjaliści na konferencji Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Monachium. Nagłe zgony sercowe w sporcie rzadko się zdarzają. Co roku dochodzi do nich jedynie u 1-3 sportowców na 100 tys. osób wyczynowo uprawiających sport. Z tego powodu przeważało dotąd przekonanie, że nie warto poddawać ich rutynowym badaniom przy użyciu EKG, bo jest to „mało opłacalne poszukiwanie igły w stogu siana”.
Zaprzeczają temu badania przeprowadzone przez dr Andrea Menafoglio z Szwajcarskiego Towarzystwa Kardiologicznego (Societa Svizzera di Cardiologia). Na spotkaniu z dziennikarzami powiedział, że przy użyciu EKG można wykryć wiele zaburzeń mięśnia sercowego i uchronić niektórych sportowców przed nagłym zgonem. Co więcej, nie jest to aż tak bardzo kosztowne. Z jego badań wynika, że w Szwajcarii taki monitoring kosztował 138 franków szwajcarskich (115 euro) w przeliczeniu na jedną osobę.

Szwajcarski kardiolog analizował koszty badań przesiewowych na sportowcach w wieku 14-35 lat. Polegały one na tym, że z każdym z nich przeprowadzono szczegółowy wywiad, by sprawdzić czy na choroby serca nie chorowali ich krewni. Kardiolodzy lub doświadczeni lekarze sportowi przeprowadzali także badania fizykalne, a na koniec – tradycyjny elektrokardiogram spoczynkowy.

Od lutego 2011 r. do kwietnia 2012 r. przebadano w ten sposób 1017 szwajcarskich sportowców. Większość z nich (75 proc.) stanowili mężczyźni. Najczęściej uprawiali oni piłkę nożna (37 proc.). Trenowali średnio około 8 godzin tygodniowo od prawie 9 lat.

U 6,3 proc. sportowców stwierdzono zaburzenia serca wymagające dalszych, bardziej szczegółowych badań. Najczęściej wskazywało na to badania EKG. Wykryto zwykle zakłócenia pracy serca, takie jak tzw. zespół preekscytacji (arytmia objawiająca się dodatkowym impulsami elektrycznymi z przedsionków do komór) oraz zespół długiego QT (sprzyjający groźnym dla życia arytmiom komorowym – migotaniom komór i częstoskurczom komorowym).

„Nasze badania nie pozostawiają wątpliwości, że testowanie sportowców przy użyciu EKG jest przydatne. Nie jest również przesadnie kosztowne, nawet w Szwajcarii, gdzie ceny usług medycznych są dość duże” – podkreślił dr Menafoglio. Specjalista przyznał jednak, że badanie kardiologiczne sportowców nie jest łatwe i powinno być wykonywane przez doświadczonych lekarzy. Czasami konieczne są również zwiększające koszty dodatkowe badania diagnostyczne.

Nagłe zgony sercowe co roku przytrafiają się młodym sportowcom. W kwietniu 2012 r. u 25-letniego pomocnika drużyny Livorno Piermario Morosini doszło do zatrzymania akcji serca podczas meczu drugiej ligi włoskiej. Mimo natychmiastowej pomocy nie udało się go uratować.

Kila tygodni później we Flagstaff w stanie Arizona rozległego ataku serca doznał Alexander Dale Oen, 26-letni norweski pływak, trzykrotny mistrz Europy i mistrz świata na 100 metrów stylem klasycznym. Lekarz ekipy Ola Roensen rozpoczął reanimację jeszcze zanim przyjechała karetka (po około 6-7 minutach od jej wezwania), ale mimo to nie udało się go uratować.

W czerwcu zmarł nagle serbski wioślarz Nemanja Nesic. Przebywał wtedy w rodzinnym mieście Smederevo, w którym się przygotowywał do startu w zawodach Pucharu Świata w Monachium (nie zakwalifikował się do igrzysk w Londynie). Podczas zajęć nagle zasłabł i stracił przytomność.

Więcej szczęścia miał Fabrice Muamba, piłkarz drużyny Boltonu ligi angielskiej, który stracił przytomność z powodu zawału serca podczas meczu w marcu tego roku. Jego serce zatrzymało się na 78 minut, a mimo to udało się go uratować. Niedawno po konsultacji z kardiologami ogłosił jednak zakończenie kariery sportowej. (PAP)

Zbigniew Wojtasiński (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>