Nadwaga utrudnia remisję u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Nadwaga i otyłość niemal 2,5-kronie wydłuża okres stosowania terapii farmakologicznej u pacjentów z wczesnym reumatoidalnym zapaleniem stawów – poinformowali naukowcy podczas kongresu EULAR 2013, który odbywał się w Madrycie w dniach 12-15 czerwca. Kongres EULAR (European League Against Rheumatism) jest corocznym forum wymiany informacji dotyczących postępu w reumatologii.

„Mamy do czynienia ze wzrostem zarówno odsetka osób otyłych, jaki i pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów, co ma druzgocący wpływ na całe społeczeństwo. Wyniki tych badań potwierdzają związek pomiędzy otyłością a istnieniem stanu zapalnego oraz dowodzą, że wskaźnik masy ciała (BMI) jest jednym z niewielu modyfikowalnych czynników warunkujących remisję” – mówi Elisa Gremese z Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca w Rzymie.

Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym, powodującą ból, sztywność oraz obrzęk oraz deformacje stawów. Szacuje się, że dotyka jedną na sto osób na całym świecie.

W badaniach wzięło udział 346 pacjentów z wczesnym reumatoidalnym zapaleniem stawów (objawy trwały mniej niż 12 miesięcy), których podzielono na trzy grupy w zależności od współczynnika masy ciała (waga w normie, nadwaga, otyłość) oraz leczono inhibitorami TNF.

Po sześciu i dwunastu miesiącach u pacjentów z nadwagą i otyłością rzadziej dochodziło do remisji oraz częściej musieli kontynuować leczenie inhibitorami TNF, by uzyskać taki sam rezultat jak u pacjentów o wadze w normie.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>