Nadwaga pogarsza stan stawów.

Otyłość zwiększa prawdopodobieństwo konieczności wszczepienia protez stawów z powodu rozwoju zapalenia kości i stawów – ostrzegają naukowcy z Australii na łamach pisma „Arthritis Research & Therapy”. Badacze zaobserwowali, że duży obwód pasa i indeks masy ciała (BMI) znacząco podnoszą ryzyko wymiany stawów kolanowych i biodrowych.

Flavia Cicuttini wraz z zespołem z Monash University w Melbourne przeprowadziła badanie 32á023 zdrowych ochotników. Naukowcy chcieli określić związek różnego stopnia otyłości z ryzykiem wstawienia protez stawów kolanowych i biodrowych. Uczestnikom określano BMI, mierzono obwód pasa i stosunek obwodu pasa do bioder, a także masę i procent tkanki tłuszczowej.
Wyniki badania wykazały, że wysoka masa ciała, indeks BMI oraz masa i zawartość tłuszczu zwiększają ryzyko operacji wymiany stawów aż 3-, 4-krotnie.

Badacze zauważyli, że znaczenie ma również stosunek obwodów pasa i bioder. To sugeruje, że zarówno mechanizmy metaboliczne, jak i biomechaniczne wpływają u osób otyłych na szybsze zużywanie się stawów.

„Masa tkanki tłuszczowej zwiększa obciążenie stawów, co zwiększa ryzyko rozwoju i postępu zapalenia stawów i kości, a w końcowym stadium choroby konieczność wstawienia protez. Czynniki metaboliczne również mogą być istotne. Wiadomo, że zaburzone proporcje pasa i bioder są czynnikiem ryzyka dla rozwoju syndromu metabolicznego” – tłumaczy główna autorka pracy.

„Obecnie tkanka tłuszczowa jest postrzegana jako narząd wydzielania wewnętrznego, który uwalnia wiele czynników, m.in. zapalnych i biorących udział w uszkodzeniach chrząstki” – dodaje Cicuttini.

Podsumowując uzyskane wyniki naukowcy podkreślają, że w czasach narastającego problemu otyłości w krajach rozwiniętych, zrozumienie dokładnych mechanizmów wpływu nadwagi na rozwój zapalenia stawów jest bardzo ważne dla zapobiegania tej chorobie. KDO

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>