Nadmuchiwane getry pomagają po udarze.

Tanie, nadmuchiwane opaski przypominające getry mogą ratować życie osób po udarze – informuje pismo „Lancet””. Jak wykazały przeprowadzone w Wielkiej Brytanii badania kliniczne z udziałem 2 876 pacjentów, dzięki regularnemu uciskaniu nóg nadmuchiwanymi opaskami możliwe jest zachowanie w nich przepływu krwi, co zapobiega powstawaniu niebezpiecznych zakrzepów. Według komentujących to przedstawicieli brytyjskiej organizacji Stroke Association, rezultaty były “wyjątkowo zachęcające” i mogą się przyczynić do uratowania życia tysięcy osób.

Tworzące się w żyłach głębokich nóg zakrzepy często kojarzą się z takimi sytuacjami, jak wielogodzinny lot samolotem. Są też poważnym problemem w przypadku leżących nieruchomo pacjentów. Tylko w Wielkiej Brytanii co roku do szpitali trafia około 60 000 sparaliżowanych osób po udarze.

Specjalne, uciskające podudzie i mające zapobiegać powstawaniu zakrzepów skarpetki nie zwiększyły przeżywalności, zaś znane od dawna skuteczne leki przeciwzakrzepowe powodują inne problemy – na przykład krwawienie do mózgu.

Lekarze z Western General Hospital oraz uniwersytetu w Edynburgu przetestowali pneumatyczne opaski na podudzia, które co minutę wypełniają się powietrzem. Dzięki wywołanemu w ten sposób uciskowi krew powraca do serca.

Taką terapię stosowano przez miesiąc lub do momentu, gdy pacjent wyzdrowiał i znowu mógł się poruszać. Zakrzepy wystąpiły u 8,5 proc. osób używających urządzenia, podczas gdy wśród leczonych w typowy sposób częstotliwość zakrzepów sięgnęła 12,1 proc. Metoda jest tania, prosta i bezpieczna, zaś jej szerokie stosowanie mogłoby zapobiec 3000 przypadków zakrzepicy żył głębokich, a prawdopodobnie także około 1500 zgonów.

Oprócz osób po udarze system ma zostać przetestowany także na innych obłożnie chorych, na przykład z zapaleniem płuc. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>