Nadmiar nawozów w Chinach przyspiesza globalne ocieplenie.

Zredukowanie o połowę nawożenia azotem w niektórych rejonach Chin zmniejszyłoby znacznie emisję gazów cieplarnianych bez widocznego spadku produktywności upraw – wynika z nowych badań, opisanych w „Environmental Research Letters”.
Rezygnacja z 60 proc. nawozów spowodowałaby znaczny spadek emisji w miejscach, które i tak są „przenawożone”, jak Nizina Chińska czy dorzecze Jangcy. Chiny zmagają się obecnie z koniecznością wyżywienia 22 proc. światowej populacji, jednak nadmierne przywiązanie do używania nawozów mocno zwiększyło emisję podtlenku azotu (N2O), będącego jednym z głównych gazów cieplarnianych.
Zgodnie z wynikami badania, od 2002 roku ocieplenie spowodowane emisją podtlenku azotu przewyższyło efekt pochłaniania przez uprawy dwutlenku węgla. Analizując ostatnie sześć dekad, badacze doszli do wniosku, że w latach 1949-1990 używanie nawozów azotowych spowodowało zwiększenie plonów i ilość węgla związanego w glebie. Jednak po 1990 roku proces ten uległ spowolnieniu.

W latach 90. nawożenie azotem dotyczyło 53 proc. upraw, później – 49 proc., ale zaczęto używać go w większych ilościach, sugerując, że stał się mniej efektywny. Przy właściwym stosowaniu nawozy azotowe mogą mieć dobroczynny wpływ na klimat, zapewniając uprawom podstawowe składniki odżywcze do wzrostu i tworząc warunki do gromadzenia węgla w glebie. W rezultacie ocieplenie związane z podtlenkiem azotu jest mniej dotkliwe.

„Nawożenie azotem stało się mniej efektywne w ostatnich latach, gdyż zapotrzebowanie na ten pierwiastek przewyższyło potrzeby roślin i bakterii. Nadmiar azotu nie stymuluje wzrostu roślin, ale zwiększa emisję podtlenku azotu” – powiedział współautor badania dr Hanqin Tian. „Potrzebujemy zaawansowanych programów edukacyjnych, aby informować chińskich rolników o kosztach nadmiernego stosowania nawozów” – dodał. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>