Nadmiar kadmu w organizmie grozi chorobami wątroby.

Podwyższony poziom kadmu w moczu wskazuje na większe ryzyko pojawienia się niewydolności wątroby – informuje „Journal of Gastrointestinal Surgery”. Szczególnie narażeni są mężczyźni. Naukowcy z Johns Hopkins University School of Medicine (USA) zmierzyli ilość kadmu w organizmach osób badanych, a otrzymane wyniki podzielili na kwartyle. U uczestników badania, którzy uplasowali się w górnym kwartylu (25 proc. osób o najwyższych wskaźnikach zawartości kadmu w moczu) stwierdzono 3,5 raza większe prawdopodobieństwo śmierci z powodu chorób wątroby niż u pozostałych badanych.

Ponadto zauważono, że nieproporcjonalnie częściej dolegliwości wątroby dotykają mężczyzn. Kobiety rzadziej chorują prawdopodobnie dlatego, że podczas menopauzy zachodzą u nich procesy chemiczne powodujące zmiany w rozmieszczeniu kadmu w organizmie. Pierwiastek zmagazynowany w wątrobie i nerkach – gdzie może wywołać najwięcej szkód – zostaje ulokowany w kościach, miejscu bezpieczniejszym.

Nagromadzenie kadmu w ciele człowieka to efekt długotrwałego wystawienia na działanie metali ciężkich. Najczęściej jest skutkiem kontaktu z dymem tytoniowym, jednak jego źródłem może być również spalanie paliw mineralnych, bądź spopielanie odpadów komunalnych. Ponadto kadm jest składnikiem plastiku i niektórych barwników.

Już wcześniej udowodniono, że nadmiar kadmu w organizmie koreluje z występowaniem chorób nerek i raka płuc. Nie wiadomo jednak, czy pierwiastek ten jest bezpośrednio odpowiedzialny za choroby wątroby. Aczkolwiek stwierdzono, że na pewno jego obecność wpływa na podwyższone ryzyko śmierci w wyniku niewydolności wątroby spowodowanej np. niealkoholowym stłuszczeniowym zapaleniem tego organu.

„Wiele już wiemy o ryzyku zdrowotnym, jakie niosą ze sobą metale ciężkie, jak ołów i rtęć, ale ciągle niewiele na temat wpływu kadmu na ciało człowieka. U myszy chroniczne wystawienie na działanie kadmu powoduje niewydolność wątroby, ale musimy więcej dowiedzieć się o czynnikach, które wywołują choroby wątroby u ludzi, aby zrobić coś, co mogłoby im zapobiec” – mówi Omar Hyder, jeden z badaczy. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>