Nadciśnienie ma związek z zaburzeniem zegara biologicznego.

Gen, którego zaburzenia stanowią czynnik ryzyka dla nadciśnienia pozostaje pod kontrolą dobowego cyklu światła i ciemności – informują naukowcy z Japonii na łamach pisma „Nature Medicine”. Ich praca sugeruje związek pomiędzy zaburzeniami rytmu zegara biologicznego i chorobą sercowo-naczyniową. Nieprawidłowości w działaniu zegara biologicznego – 24 godzinnego cyklu, który kontroluje większość procesów fizjologicznych większości organizmów żywych – leżą u podstaw wielu chorób. Poznano już wiele genów, które są niezbędne dla prawidłowego działania zegara. Przykład stanowią geny kodujące cząsteczki o nazwie kryptochromy, wiadomo że myszy ich pozbawione mają zaburzenia cyklu dobowego.

Hitoshi Okamura wraz z zespołem z Kyoto University wykazał, że myszy które nie mają kryptochromów chorują na nadciśnienie oraz, że jest to związane z podwyższonym poziomem aldosteronu – hormonu, który powoduje zwiększone pobieranie sodu przez nerki, co z kolei jest przyczyną zwiększenia zatrzymania wody w organizmie.

Naukowcy odkryli też, że zegar biologiczny bezpośrednio kontroluje aktywność genu o nazwie Hsd3b6, który koduje białko niezbędne w procesie produkcji aldosteronu.
Teraz autorzy pracy podkreślają konieczność zbadania ludzkiego genu o nazwie HSD3B1, który jest odpowiednikiem opisanego przez nich mysiego Hsd3b6, co pozwoli stwierdzić odkryty przez nich mechanizm działa również u ludzi. KDO

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>