Nadchodzą ciężkie czasy dla palaczy!


Jeszcze nie w Polsce! Ale coraz więcej Państw na świecie „nie życzy sobie aby Ich Obywatele szkodzili zdrowiu wlasnemu, Innych i środowisku”! San Francisco ma szansę zostać pierwszym dużym amerykańskim miastem, w którym zostanie wprowadzony całkowity zakaz palenia we wszystkich publicznych parkach i terenach rekreacyjnych. Już teraz nie wolno tam palić w miejscach publicznych i pomieszczeniach zamkniętych – w tym także w barach i restauracjach…….  


Przepisy zabraniające palenia w parkach przyjęła na początku tygodnia rada miasta, stosunkiem głosów 8 do 3. Aby zakaz mógł wejść w życie potrzebna jest jeszcze zgoda mera miasta. Podobny zakaz obowiązuje już w kilku mniejszych miejscowościach w Kalifornii, między innymi w Santa Monica i Beverly Hills. Kilka miast w innych stanach ograniczyło palenie w parkach do wyznaczonych miejsc. Zwolennicy zakazu argumentują, że palenie w takich miejscach nie tylko szkodzi przebywającym tam osobom i daje zły przykład dzieciom, ale stanowi także zagrożenie dla środowiska naturalnego – okres biodegradacji niedopałka papierosa wynosi aż 10-12 lat, a toksyny zanieczyszczają wody gruntowe.


Władze stanowe rozważają wprowadzenie zakazu palenia na terenie wszystkich plaż w Kalifornii – na razie przepisy takie przyjęło kilka miejscowości, w tym Los Angeles. Zakaz palenia we wszystkich miejscach pracy (włączając w to restauracje i bary) obowiązuje już w kilku krajach Europy, w tym w Irlandii, Norwegii, Włoszech i na Malcie. Jednak państwem, które wprowadziło najsurowsze na świecie przepisy ograniczające palenie jest Butan, niewielkie leżące w Himalajach królestwo. Palenie jest tam praktycznie ograniczone do miejsc prywatnych, a sprzedaż wyrobów tytoniowych całkowicie zabroniona. A co Państwo sądzicie o tych „restrykcjach” ? Bo moim zdaniem w Polsce Palacze maja jeszcze „raj na ziemii”!


Tarnow, dnia 31.01.05 r.        Jacek Roik , jroik@manpol.net

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>