Nadal pokutuje mit, że w ciąży należy tylko leżeć.

Spośród różnych czynników, które mogą mieć ujemny wpływ na rozwijający się płód, najczęściej wskazywane są używki (93%) – wynika z badania TNS OBOP „Polka w ciąży”. Raport z badań na temat zmian w stylu życia i emocjach w okresie ciąży został zaprezentowany w środę. Badanie opinii „Polka w ciąży” objęte zostało patronatem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.
Badanie pokazało, że jako bardzo istotne czynniki dla rozwijającego się płodu kobiety wskazywały też regularne wizyty u lekarza i wykonywanie kontrolnych badań (86%), zachowanie higieny osobistej (85%), sposób odżywiania się (78%), przyjmowanie leków tylko po konsultacji z lekarzem (77%), unikanie stresu (76%), utrzymanie dobrego samopoczucia (65%) oraz odpowiednią aktywność fizyczną (44%).

Z kolei kobiety na pytanie, jak powinien wyglądać styl życia kobiety w ciąży, odpowiadają, że ciężarne powinny unikać stresu (66%), mieć więcej ruchu (18%), prowadzić spokojny tryb życia (17%), dużo odpoczywać (14%), spacerować (13%), nie denerwować się (12%), dobrze się odżywiać (12%), unikać używek i przemęczania się (po 11%).

Psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie dr Ewa Jarczewska-Gerc zwróciła uwagę, że badania pokazały ciekawą zależność. – Kobiety, planując ciążę, oczekują, że w naturalny sposób zmienią swój styl życia (72%), jednakże, kiedy znajdą się już w takiej sytuacji, niewiele z nich wciela te plany w życie (29%). Chcemy, ale nie umiemy lub nie wiemy jak zmienić styl życia – oceniła.

Spośród tych kobiet, które zmieniły styl życia w ciąży, część ograniczyła wysiłek fizyczny (7%), zrezygnowała lub ograniczyła pracę (6%), unikała stresu (5%), zmieniła sposób żywienia (3%) i spędzała dużo czasu na spacerach (3%).

Natomiast wśród kobiet, które planują ciążę, jedna czwarta zapowiada, że będzie unikać stresu (25%), 15% – zrezygnuje lub ograniczy wysiłek fizyczny, 13% – ograniczy pracę lub z niej zrezygnuje, 9% – wprowadzi umiarkowaną aktywność fizyczną, 8%- będzie bardziej o siebie dbała, a 6% – zamierza bardziej zdrowo się odżywiać.

Kierownik kliniki położnictwa i ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Szpitalu Dzieciątka Jezus w Warszawie prof. Mirosław Wielgoś zwrócił uwagę na dość duży odsetek kobiet zapowiadających ograniczenie pracy w ciąży (13%). – Nadal pokutują mity, że kobiety w ciąży powinny tylko leżeć i odpoczywać, tymczasem umiarkowana aktywność fizyczna jest bardzo wskazana – podkreślił.

Rozbieżne okazały się także wyniki dotyczące aktywności fizycznej w wolnym czasie w ciąży. Spośród kobiet, planujących ciążę, 48% deklarowało, że zamierza w wolnym czasie w ciąży uprawiać sport lub umiarkowaną aktywność fizyczną, natomiast wśród kobiet, które były lub są w ciąży, na taką formę spędzania wolnego czasu wskazało tylko 17% badanych.

Z badania wynika, że w opinii kobiet negatywne emocje w czasie ciąży wynikają najczęściej z obawy, czy dziecko będzie zdrowe (24%), czy kobieta wytrzyma ból w czasie porodu (12%) oraz ze zmian hormonalnych (11%).

Kobiety, które były lub są w ciąży, jako sposoby radzenia sobie ze złym samopoczuciem najczęściej podawały rozmowę z mężem lub partnerem (65%), rozmowę z koleżanką lub przyjaciółką (40%) oraz spacer lub umiarkowany wysiłek fizyczny (35%).

Badanie zostało zrealizowane przy użyciu metodologii CATI (standaryzowany wywiad telefoniczny) na próbie 750 kobiet (próba ogólnopolska, kwotowa, kontrolowane parametry: wiek, klasa wielkości miejsca zamieszkania, region). Badana populacja to kobiety w wieku 20-55 lat, które były w ciąży lub są w ciąży, lub nie wykluczają ciąży w przyszłości. Wywiady zrealizowano w okresie 13 grudnia 2011 r. – 6 stycznia 2012 r.

PAP- Nauka w POlsce, www.mp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>