Nadaktywność z winy ucha.

Problemy z uchem wewnętrznym mogą być przyczyną nadaktywności – informuje ”Science”. Zwykle uznaje się, że zaburzenia zachowania w rodzaju ADHD mają swoją przyczynę w mózgu. Jednak naukowcy zaobserwowali, że dzieci i młodzież z chorobami ucha wewnętrznego – zwłaszcza wpływającymi na słuch i równowagę – częściej mają zaburzenia zachowania. Nie znaleziono jednak wcześniej związku przyczynowego.

Naukowcy z Albert Einstein College of Medicine (Yeshiva University w Nowym Jorku zaobserwowali, że niektóre z laboratoryjnych myszy były szczególnie aktywne – cały czas goniły własny ogon. Osobniki te okazały się niemal zupełnie głuche i miały problemy z uchem wewnętrznym – zarówno ślimakiem, odpowiedzialnym za słyszenie, jak i błędnikiem, który pozwala zachować równowagę.

Dokładne badanie wykazało mutację genu Slc12a2, który występuje również u ludzi. Zablokowanie aktywności genu w uchu wewnętrznym zdrowych myszy sprawiło, że także one stały się bardzo aktywne.

U nadaktywnych myszy stwierdzono podwyższony poziom dwóch białek – pERK oraz pCREB. Po podaniu stosowanego w leczeniu ADHD u ludzi haloperidolu poziom białek wrócił do normy.

Zdaniem autorów badań, ich wyniki mogą się przyczynić do opracowania nowych metod leczenia ADHD – nadmiernej aktywności, która występowanie u dzieci i młodych osób szacuje się na 2,5 do 5 proc. Typowe objawy to niemożność skupienia uwagi, nadaktywność i impulsywność. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>