Na przewlekłe zmęczenie pomaga trening ciała i mózgu.

Ćwiczenia i terapia behawioralna są najbardziej skutecznymi i opłacalnymi finansowo sposobami na leczenie zespołu przewlekłego zmęczenia (CFS) – informuje pismo PLoS ONE.
Przeprowadzone w Wielkiej Brytanii badania 640 pacjentów wykazały, że tego rodzaju leczenie może przynieść gospodarce miliony funtów. Według szacunków na CFS może cierpieć około 250 tysięcy Brytyjczyków.
Objawy CFS to szybkie męczenie się, problemy z koncentracją i pamięcią, bóle głowy, mięśni i stawów oraz zaburzenia snu. Objawy mogą się utrzymywać całymi latami. Wśród możliwych przyczyn wymienia się zarówno infekcje wirusowe czy zaburzenia genetyczne, jak i ciężkie dzieciństwo. Niektórzy specjaliści zaprzeczają istnieniu tej choroby.

W ubiegłym roku opublikowano wcześniejszą wersję badań. Wynikało z niej, że behawioralna terapia kognitywna (czyli zmiana sposobu, w jaki pacjenci myśleli o swoich objawach) oraz ćwiczenia ze stopniowo zwiększanym obciążeniem to najskuteczniejsze sposoby na przewlekłe zmęczenie. Takie stwierdzenia rozdrażniły jednak wiele grup pacjentów, faworyzujących przystosowanie się do życia z ograniczeniami.

Wykorzystując dane dotyczące tych samych pacjentów, naukowcy porównali poprawę dotyczącą aktywności i zmęczenia z kosztem leczenia. Tylko behawioralna terapia kognitywna i ćwiczenia ze stopniowo zwiększanym obciążeniem wykazały się skutecznością wartą ponoszonych wydatków, a po uwzględnieniu korzyści społecznych (związanych na przykład ze zdolnością do pracy czy korzystaniem z opieki), okazały się przynosić oszczędności.(PAP)

PAP/Rynek Zdrowia

Jedna myśl nt. „Na przewlekłe zmęczenie pomaga trening ciała i mózgu.

  1. Panie Dr witam,Mam objawy przewlekłego zmęczenia,jak mam się ratować?,jakie ćwiczenia wykonywać?/chętnie fizyczne/.Niestety,jako stomatolog na kontrakcie nie dysponuje czasem na jakiekolwiek inne leczenie poza tzw samopomocą.Proszę mi pomóc.Pozdrawiam Kalina Kwiatkowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>