Na mleku w proszku nie będzie już zdjęć dzieci.

Aby nie zniechęcać matek do karmienia piersią, na opakowaniach mleka w proszku w UE nie będzie wolno umieszczać zdjęć niemowląt. To efekt nowych zasad dotyczących oznakowania żywności dla dzieci, przyjętych we wtorek przez eurodeputowanych w Strasburgu. Nadal dozwolone będą ilustracje umożliwiające łatwe rozpoznanie produktu oraz wyjaśniające sposób jego przygotowania. Na rynku dostępnych jest coraz więcej produktów spożywczych, które skierowane są do określonych grup konsumentów, ale obowiązujące w UE od ponad 30 lat przepisy są skomplikowane i mogą się na siebie nakładać. Dzięki wtorkowej decyzji przepisy te zostaną uproszczone, a produkty dla osób o szczególnych potrzebach będą wyraźnie odróżnione od standardowych.

Nowe zasady obejmują nie tylko produkty dla dzieci i niemowląt, ale też żywność dla osób chorych, niektóre suplementy diety i przetworzone produkty zbożowe.

„To ważne przepisy dla wszystkich rodzin, które wychowują małe dzieci, a także osób chronicznie chorych lub otyłych” – powiedziała sprawozdawczyni PE, belgijska liberałka Frederique Ries.

Zadowolenie z decyzji Parlamentu Europejskiego wyraził komisarz ds. zdrowia Tonio Borg. „Unijne przepisy w sprawie żywności dla konkretnych grup konsumentów muszą być dostosowywane do zmian zachodzących na rynku” – podkreślił. Dzięki decyzji eurodeputowanych „pozbędziemy się przepisów, które już niczemu nie służą” – dodał.

Większość zmian wejdzie w życie w 2016 roku. Dzięki temu producenci będą mieli czas na przystosowanie się do zmian. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>