Na co mogą zachorować Polki?

Jeszcze w tym roku powstaną raporty dotyczące zagrożeń zdrowotnych polskich kobiet – zapowiedział przewodniczący Rady Naukowej przy MZ prof. Marian Zembala. Pierwsza z cyklu analiz została już przygotowana i ma być przedmiotem obrad rady jeszcze w marcu. Dotyczy ona zachowań zdrowotnych kobiet w ciąży. Kolejny raport skupi się na tym, jak i w jakim stopniu nieodpowiednie nawyki ciężarnych wpływają na zdrowie ich dzieci. Skoncentruje się on na neonatologii, ma powstać w czerwcu. Przewidziane są także opracowania obejmujące kobiety w okresie menopauzy oraz pacjentki w starszym wieku z dolegliwościami metabolicznymi, cukrzycą, otyłością czy problemami kardiologicznymi. Pierwsze z nich powinno być gotowe we wrześniu.

? O szczegółach dotyczących raportu o zachowaniach kobiet w ciąży będziemy informować 24 marca po posiedzeniu rady. Dotyczy on zachowań związanych z paleniem papierosów, spożywaniem alkoholu i przyjmowaniem środków odurzających. Jest to bardzo ważny i wartościowy raport, który powstał z inicjatywy onkologów, epidemiologów i Ministerstwa Zdrowia. Mogę powiedzieć, że jego analiza wniesie bardzo dużo, jeśli chodzi o ocenę sytuacji zdrowotnej kobiet w ciąży ? powiedział prof. Zembala.

W przygotowaniu raportu uczestniczył m.in. Główny Inspektorat Sanitarny. Jak poinformował Tomasz Misztal z GIS, badania przeprowadzono na próbie ponad 3200 kobiet w ponad 380 szpitalach. Okazało się, że 62 proc. palących kobiet zerwało z nałogiem przed ciążą, 17 proc. w pierwszym trymestrze ciąży, 10 proc. w drugim i trzecim trymestrze, a 11 proc. paliło przez cały okres ciąży.

Według szacunków, na które powołuje się stowarzyszenie MANKO (inicjator kampanii ?Lokal bez papierosa?), w Polsce każdego roku rodzi się 100 tys. dzieci, których matki palą w czasie ciąży. Dzieci palących rodziców mają mniejszą wagę i są niższe niż ich rówieśnicy, znacznie częściej chorują. Przeciętnie o cztery miesiące później zaczynają chodzić i mówić. W okresie wczesnoszkolnym mają większe problemy z pisaniem, czytaniem oraz zapamiętywaniem tekstów. Są dużo bardziej narażone na bycie palaczami w przyszłości oraz na raka płuc.

PAP/Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Jedna myśl nt. „Na co mogą zachorować Polki?

  1. Kobiety w ciąży powinny unikać i przeciwdziałać zachorowaniom, np. stosować suplementy dla ciężarnych jak choćby Prenalen a nie jeszcze dodatkowo narażać dziecko bez powodu. Ciekawa jestem jakie my Polki mamy złe nawyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>