Na choroby serca umiera dwa razy mniej Europejczyków niż 30 lat temu.

Od początku lat 80. XX wieku liczba zgonów z powodu choroby wieńcowej w niemal wszystkich krajach Europy spadła o ponad połowę – informuje „European Heart Journal”. Naukowcy z British Heart Foundation Health Promotion Research Group przy University of Oxford (W. Brytania) przeanalizowali zgony z powodu choroby wieńcowej, do jakich doszło między rokiem 1980 a 2009. Dane dotyczyły zarówno kobiet, jak i mężczyzn z czterech grup wiekowych: przed 45. rokiem życia, pomiędzy 45. a 54. rokiem życia, od 55. do 64. roku życia oraz w wieku 65 i więcej lat.

W większości krajów odnotowano stopniowy spadek liczby zgonów w powodu chorób serca – zarówno kobiet, jak i mężczyzn w każdym wieku, pomimo coraz częstszego występowania cukrzycy i otyłości. Największy spadek odnotowano w Danii, Holandii, na Malcie, w Szwecji i Wielkiej Brytanii. Jednak nie w każdym rejonie Europy poprawa była równie duża, a choroba wieńcowa nadal pozostaje najważniejszą przyczyną zgonów na tym kontynencie.

W niektórych krajach coraz istotniejszym czynnikiem ryzyka jest palenie, co prowadzi nawet do wzrostu liczby zgonów z powodu chorób serca w młodszych grupach wiekowych. Oprócz eliminacji palenia decydującą rolę w profilaktyce chorób serca odgrywają aktywność fizyczna oraz właściwa dieta.(PAP)

pmw/ agt/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>