MZ: Lekarz POZ powinien sprawdzać, czy pacjent przeszedł badania profilaktyczne.

Byłoby najbardziej wskazane, gdyby lekarz rodzinny, który powinien mieć stały kontakt ze swoimi pacjentami, dbał także o to, żeby na czas były wykonywane badania profilaktyczne. W tej chwili zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia wprost do tego enumeratywnie nie zobowiązują. Ale myślę, że jest to materiał do dalszej pracy – powiedziała wiceminister zdrowia Agnieszka Pachciarz, przedstawiając w Sejmie sprawozdanie z realizacji „Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych”.
- Rzeczą, która nam się nie powiodła w programach edukacyjnych, jest kwestia szkolenia lekarzy rodzinnych – przyznała Pachciarz. – Najpierw był to problem organizatora i zarzutów NIK w kontekście sposobu organizacji tych szkoleń, a później, niestety, małe zainteresowanie lekarzy rodzinnych szkoleniem się w zakresie diagnostyki onkologicznej – stwierdziła.

Przedstawicielka resortu zdrowia odpowiadała m.in. na pytania posła Macieja Orzechowskiego (Platforma Obywatelska). – Jaki znaleźć sposób, żeby to w ramach kartoteki lekarza rodzinnego było zapewnione, żeby pacjent, który jest pod opieką, miał wykonane badanie, żeby lekarz rodzinny miał pewność nie tylko co do tych schorzeń, którymi się zajmuje, ale i tych, którymi zajmują się specjaliści – pewność, że jego pacjenci są bezpieczni – zastanawiał się Orzechowski.

Jak tłumaczyła Anna Nemś (PO), chodzi o to, żeby uruchomić mechanizmy, dzięki którym lekarze rodzinni byliby zmuszeni do przekazania państwu informacji zwrotnej, czy przeprowadzili rozmowę z pacjentem ws. badań profilaktycznych. – Jeżeli ktoś dostanie zaproszenie i kartkę, to jest to coś suchego, ale jeżeli lekarz rodzinny, któremu się ufa, porozmawia z nami, to może będzie to bardziej przekonujące – rozważała.

Sejm, www.mp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>