Mycie zębów ze wspomaganiem.

System sztucznej inteligencji może pomóc w myciu zębów osobom z demencją lub o obniżonych funkcjach poznawczych – informuje „New Scientist”. To, co dla większości z nas jest tylko nudną rutynową czynnością, wykonywaną codziennie z lepszym lub gorszym skutkiem, dla osób z demencją może być wyzwaniem. System sztucznej inteligencji opracowany przez zespół Christiana Petersa z uniwersytetu w Bielefeld powinien zwiększyć ich niezależność. Peters już wcześniej stworzył system, który wspomaga proces mycia rąk. Mycie zębów jest bardziej skomplikowane, ponieważ jest to proces wieloetapowy (zresztą zdaniem dentystów większość w pełni sprawnych ludzi słabo sobie z nim radzi). Trzeba nabrać pasty na szczoteczkę, dokładnie wyszczotkować wszystkie powierzchnie wszystkich zębów, napełnić szklankę woda i przepłukać jamę ustną.

System TEBRA wykorzystuje kamerę video do monitorowania osoby myjącej zęby i sprawdza, czy każdy etap wykonywany jest we właściwym momencie. Zainstalowany przy umywalce ekran przypomina o niewykonanej czynności lub udziela wskazówek, co robić dalej. Jak mówi Peters, nie chodzi o narzucanie rutyny, ale dostosowanie się do użytkownika.

Obecnie system TEBRA jest testowany w domu opieki dla osób mających trudności z nauką w Bielefeld. Tamtejsi opiekunowie raportowali, że system mniej rozprasza niektóre osoby niż pomagający im człowiek. Praca zostanie w przyszłym tygodniu zaprezentowana w Barcelonie podczas międzynarodowej konferencji poświęconej zastosowaniu informatyki w opiece zdrowotnej. Peter planuje także przystosowanie swojego systemu do zadań takich jak golenie. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>