Muzyka zmienia percepcję.

Muzyka wpływa nie tylko na nastrój. Słuchanie radosnych albo smutnych kompozycji może nawet zmienić sposób, w jaki postrzegamy rzeczywistość – poinformowali naukowcy z holenderskiego Uniwersytetu Groningen na łamach „PLoS ONE”.
Muzyka i nastrój ściśle się ze sobą wiążą. Słuchanie radia czy płyt z utworami smutnymi albo radosnymi może sprawić, że sami zaczynamy się czuć bardziej przybici albo weselsi.Takie zmiany nastroju nie wpływają jednak wyłącznie na nasze samopoczucie – naukowcy dowiedli, że zmieniają też sposób, w jaki postrzegamy świat. Ludzie, którzy sami są szczęśliwi, szybciej i łatwiej rozpoznają inne szczęśliwe twarze. Teraz okazuje się, że muzyka może narzucać nam filtr, przez który odbieramy świat w konkretny sposób – nawet wtedy, kiedy rzeczywistość nie daje podstaw do takiej oceny – stwierdzili Jacob Jolij i Maaike Meurs z Wydziału Psychologii na Uniwersytecie Groningen.

Jolij i Meurs przeprowadzili eksperyment. Grupę osób poprosili o posłuchanie muzyki – wesołej albo smutnej. W tym czasie ochotnicy rozpoznawali nastrój wyrażany przez rysunkowe, schematyczne „buźki”. Muzyka mocno wpływała na to, co widzieli – relacjonują naukowcy – najlepiej rozpoznawali twarze o wyrazie odpowiadającym nastrojowi muzyki.

Co więcej, jeśli prezentowana buźka nie wyrażała uśmiechu, ale odtwarzana w tym czasie muzyka była radosna, badani mieli tendencję do rozpoznawania w „rysach” buźki radości. Analogicznie reagowali słuchając muzyki ponurej.

Widzenie rzeczy, których nie ma, jest wynikiem pewnych zachodzących w mózgu procesów, na których opiera się świadoma percepcja – tłumaczy Jolij.

Mózg bezustannie porównuje informacje – te, które do niego docierają, np. poprzez wzrok, z tym, czego oczekuje na podstawie naszych doświadczeń i wiedzy na temat świata. Efektem tego procesu jest nasze doświadczenie rzeczywistości.

„Można sądzić, że mózg tworzy swoje oczekiwania nie tylko na podstawie doświadczeń, ale również nastroju” – dodaje Jolij. ZAN

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>