Muzyka w poczekalni olsztyńskiej polikliniki ma odstresować pacjentów.

Pacjenci olsztyńskiego szpitala MSW, czekający na zabieg lub wizytę u lekarza specjalisty, będą słuchać muzyki z głośników. Kompozycje dobrano tak, by łagodziły stres i poprawiały nastrój pacjentów. Muzyka ma być wsparciem w leczeniu onkologicznym. Jak poinformował w czwartek PAP rzecznik olsztyńskiej polikliniki Rafał Bezuch, taka forma muzykoterapii prowadzona jest od kilku dni w poczekalni na oddziale hematologii i do lekarzy specjalistów oraz w sali tzw. chemioterapii jednodniowej. „Zdaje to egzamin, ludzie są spokojniejsi” – zapewnił.

Według autorki tego pomysłu, lekarki Ewy Wasilewskiej-Teśluk, muzyka z głośników jest próbą znalezienia sposobu na złagodzenie stresu pacjentów. Na jej prośbę listę utworów, odpowiednich dla pacjentów potrzebujących wyciszenia i spokoju, przygotował dziennikarz muzyczny Marcin Kydryński. „Chcieliśmy skorzystać z jego znajomości oryginalnej i spokojnej muzyki, pochodzącej z różnych stron świata” – wyjaśniła.

Pacjenci z chorobami onkologicznymi będą słuchać m.in. ballad Charlesa Aznavoura, Stinga i portugalskich pieśni Fado. Jak napisał Kydryński, wszystkie wybrane utwory „niosą jedno z najcudowniejszych lekarstw ludzkości, jakim jest czuły ludzki głos”.

Jak oceniła psychoonkolog Emilia Piskorz-Jary, słuchanie muzyki podczas leczenia onkologicznego może być źródłem wsparcia emocjonalnego. Sprzyja regulacji ciśnienia krwi oraz obniżeniu poziomu hormonu stresu. Dotyczy to zwłaszcza tych pacjentów, u których pojawia się lęk, niepokój i depresja.

Jej zdaniem skuteczność tej metody potwierdziły badania i publikacje medyczne, dotyczące łagodzenia bólu i zaburzeń nastroju. Wynika z nich, że pozytywne efekty redukcji lęku u pacjentów poddawanych chemioterapii można osiągnąć już po pierwszych 30 minutach muzykoterapii.

Według dyrektora olsztyńskiej polikliniki Janusza Chełchowskiego, muzyka w poczekalni i w trakcie terapii świadczy, że placówka jest przyjazna pacjentom. Odtwarzanie muzyki uregulowano umową z ZAiKS. Jak zapowiedział, kolejnym innowacyjnym rozwiązaniem będzie stworzenie ogrodu terapeutycznego przed szpitalem.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>