Muzyka Mozarta świadectwem jego żywej wiary- wypowiedź Papieża Benedykta XVI.

?W Requiem Mozarta doskonale wyraża się wiara, która dobrze zna tragizm ludzkiej egzystencji i nie przemilcza jego dramatycznych aspektów. I dlatego jest to wyraz wiary typowo chrześcijańskiej, świadomej, że całe życie człowieka oświeca Boża miłość? ? powiedział Benedykt XVI na zakończenie koncertu, jaki ofiarowała mu Papieska Akademia Nauk wraz z włoskim regionem Piemontu. W programie znalazło się ostatnie dzieło Mozarta, czyli Msza Requiem d-moll.

?Pozwólcie, że raz jeszcze podzielę się moim szczególnym zamiłowaniem, jakie mam, mógłbym powiedzieć, od zawsze, do tego wielkiego muzyka ? wyznał Benedykt XVI. ? Ilekroć słucham jego muzyki, nie mogę nie powrócić pamięcią do mojego kościoła parafialnego z czasów mego dzieciństwa, gdzie w dni świąteczne wykonywano jedną z jego Mszy. Czułem wówczas w moim sercu ? kontynuował Papież ? że z nieba dociera do mnie promień piękna. I czuję to zawsze, również dziś, kiedy słucham tej wielkiej medytacji, dramatycznej i pogodnej, na temat śmierci. U Mozarta wszystko jest w doskonałej harmonii, każda nuta, każda fraza, jakby nie mogło być inaczej. Nawet przeciwieństwa zostają pojednane, a mozartowska radość spowija wszystko, w każdej chwili. Jest to dar Bożej łaski, lecz także owoc żywej wiary Mozarta, któremu ? zwłaszcza w muzyce sakralnej ? udało się wyrazić światło Bożej miłości, dającej nadzieję nawet wtedy, gdy ludzkie życie rozdziera ból i śmierć? ? dodał Ojciec Święty.

Benedykt XVI zacytował również list kompozytora do umierającego ojca, w którymi pisze on, że z Bożą pomocą oswoił się z myślą o śmierci, co więcej, znajduje w niej spokój i umocnienie. ?Słowa te ? jak zauważył Papież ? są świadectwem wiary głębokiej i prostej, która przejawia się również w wielkiej modlitwie, jaką jest Requiem. Wiara ta uczy nas kochać gorąco sprawy ziemskiego życia, widząc w nich Boże dary, a zarazem wznosić się ponad nie i patrzeć z radością na śmierć jako na klucz do drzwi wiecznego szczęścia? ? powiedział Papież w swej refleksji po koncercie Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Biuletyn Radia Watykańskiego jest rozsyłany gratis na adresy abonentów. Jak dokonać prenumeraty lub jak z niej zrezygnować informujemy na stronie www.radiovaticana.org/polski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>