Mutacja związana z rakiem piersi zwiększa ryzyko wczesnej menopauzy.

Kobiety z mutacją w genie BRCA, która zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi i jajnika są też narażone na wcześniejszą o kilka lat menopauzę niż inne panie – wynika z badań, które publikuje pismo „Cancer”. Co więcej, intensywne palenie papierosów może dodatkowo przyspieszyć przekwitanie w tej grupie kobiet. Zdaniem autorów pracy – naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (USA), oznacza to, że panie z mutacją w BRCA mają krótszy okres reprodukcyjny i mogą być bardziej narażone na niepłodność.

Mutacje w genie BRCA1 lub BRCA2 są najbardziej znanymi dziedzicznymi czynnikami ryzyka raka piersi i raka jajnika. Ich posiadaczki są aż pięciokrotnie bardziej narażone na raka piersi w porównaniu z kobietami, które ich nie mają. Część pań dziedziczących mutacje w genie BRCA z obawy przed zachorowaniem na nowotwór poddaje się profilaktycznie operacji usunięcia piersi i jajników z jajowodami. Wycięcie jajników, które produkują żeńskie hormony płciowe estrogeny, zmniejsza ryzyko obydwu nowotworów, ale wiąże się w wystąpieniem tzw. sztucznej menopauzy.

W najnowszym badaniu porównywano wiek wystąpienia naturalnej menopauzy (tj. ostatniej miesiączki) u blisko 382 kobiet z mutacjami w genie BRCA oraz u 765 pań, które ich nie posiadały. Wszystkie były mieszkankami północnej części stanu Kalifornia. W analizie uwzględniono różne czynniki mogące wpływać na wiek przekwitania.

Okazało się, że nosicielki ryzykownej mutacji przechodziły menopauzę średnio w wieku 50 lat, podczas gdy panie z grupy kontrolnej średnio w wieku 53 lat. U posiadaczek mutacji w BRCA, które dużo paliły (20 lub więcej papierosów dziennie) występowała ona jeszcze wcześnie, bo średnio w wieku 46 lat. Dla porównania, tylko 7 proc. białych kobiet w północnej Kalifornii przechodzi menopauzę tak wcześnie, zwracają uwagę autorzy pracy. Przypominają, że palenie ogólnie może mieć wpływ na przyspieszenie przekwitania, bo m.in. wpływa na produkcję estrogenów.

Jak zaznacza współautor pracy prof. Mitchell Rosen, fakt, że mutacje w BRCA mają związek z wcześniejszą menopauzą oznacza, że ich nosicielki mogą częściej mieć problemy z niepłodnością. Jego zdaniem odkrycie to może mieć wpływ na decyzje podejmowane przez nosicielki mutacji w BRCA odnośnie macierzyństwa.

Naukowcy podkreślają, że dla weryfikacji ich odkrycia niezbędne są dalsze badania. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>