Mukowiscydoza zakwasza płuca.

Drogi oddechowe osób chorych na mukowiscydozę maja bardziej kwaśny odczyn niż u zdrowych, co utrudnia im walkę z bakteriami – informuje „Nature”. Drogi oddechowe człowieka nie są przyjaznym miejscem dla bakterii i stale zagraża im wykasłanie, a układ odpornościowy tylko czyha na chorobotwórczego mikroba. W przypadku osób z uwarunkowana genetycznie chorobą – mukowiscydozą – warunki do rozwoju zakażenia są dużo bardziej sprzyjające. W ich drogach oddechowych zalega gęsta wydzielina. Nic dziwnego, że zakażenia dróg oddechowych są główną przyczyna chorób i śmierci osób z mukowiscydozą.

Naukowcy z University of Iowa pracując na zwierzęcym modelu choroby – świniach z mutacją dotycząca białka CFTR, które tworzy kanał chlorkowy w błonie komórkowej – odkryli, że mutacja ta prowadzi do powstania kwaśnego odczynu w drogach oddechowych, co utrudnia zwalczanie zakażeń.

Co więcej, podany świniom do dróg oddechowych zwykły roztwór sody oczyszczonej (mającej wiele kuchennych zastosowań) przywracał prawidłowy odczyn w płucach i powodował, że bakterie były likwidowane niemal równie skutecznie, co u zdrowych osobników.

Autorzy badań zastrzegają jednak, że są one na wczesnym etapie -dlatego odradzają chorym samodzielnie podejmowane inhalacje z sody, twierdząc, że może to im zaszkodzić. (PAP)

PAP/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>